Petrol Fiyatları 100 Doları Aştı

Olaylar
Gelişmekte olan ekonomilerdeki hızlı toparlanmayla birlikte petrol fiyatları yeniden yükselişe geçti.   Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü üyesi Kuveyt, spekülasyonların etkisiyle petrolün 110 dola...
EMOJİLE

Gelişmekte olan ekonomilerdeki hızlı toparlanmayla birlikte petrol fiyatları yeniden yükselişe geçti.

 

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü üyesi Kuveyt, spekülasyonların etkisiyle petrolün 110 dolara çıkabileceğini öngördü. Petrol değerlenmeye başlayınca İngiliz petrol şirketi BP yeni bir araştırmayla petrol zengini 10 ülkeyi sıraladı.

 

Mısır’da günlerdir yaşanan isyan petrol fiyatlarına yansıdı.

 

Brent petrolü 2008’den bu yana ilk kez 101 dolara ulaştı. ABD ham petrolü ise 92 doların üzerine hızlı bir hareket gerçekleştirdi. Petrol fiyatları son iki günde yüzde 8 yükseliş gösterdi.

 

Mısır’da bugün gerçekleşecek büyük yürüyüşün şiddet olaylarına sahne olması halinde, petrol fiyatlarının daha da yükselebileceği belirtiliyor.

 

Dünya petrolünün yüzde 2’si Mısır’ın denetimindeki Süveyş Kanalı ya da Kızıldeniz’i Akdeniz’e bağlayan paralel kanaldan geçiyor. Küresel ticaretin yüzde 8’i de Süveyş üzerinden yapılıyor.

 

Petrol fiyatlarını psikolojik eşik olan 100 doların üzerine getiren bir başka unsur ise Tunus ve Mısır’daki olayların zengin doğalgaz yataklarının bulunduğu Cezayir ile petrol zengini Libya hatta Körfez ülkelerine sıçraması olasılığı. Ayrıca Mısır’da köktenci bir rejimin genel olarak Ortadoğu’da barışa tehdit oluşturabileceğinden endişe ediliyor.

 

OPEC BU AY TOPLANIYOR

OPEC Genel Sekreteri Abdullah El Bedri, Mısır’daki kargaşanın petrol akışını etkilemeyeceğini belirtti. El Bedri, petrol arzı sıkıntısı olması halinde, piyasaya müdahale edeceklerini kaydetti.

 

Bu arada, bir OPEC delegesi, kartelin, 22 Şubat’ta Riyad’da yapılacak bir enerji konferansında bir araya gelerek petrol fiyatlarını ele alacağını söyledi.

 

 

Ntvmsnbc

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme