Paris’te PKK’lı 3 kadını kim öldürdü?

Olaylar
PKK’nın Paris’teki enformasyon bürosuna kimliği belirsiz silahlı kişilerce düzenlenen saldırıda, aralarında örgütün kurucularından Sakine Cansız’ın da bulunduğu üç PKK’lı öldür...
EMOJİLE

PKK’nın Paris’teki enformasyon bürosuna kimliği belirsiz silahlı kişilerce düzenlenen saldırıda, aralarında örgütün kurucularından Sakine Cansız’ın da bulunduğu üç PKK’lı öldürüldü. Ankara’dan ilk açıklamayı yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, "PKK’nın kendi iç hesaplaşması gibi" diye konuştu.

Saldırıda PKK’nın Almanya sorumlusu Sakine Cansız, Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Paris Temsilcisi Fidan Doğan ile Leyla Söylemez başlarından vurularak öldürüldü.

Saldırı, üç PKK’lıdan uzun süre haber alınamaması üzerine, arkadaşlarının saat 01.00 sıralarında kapı önündeki kan izlerini görüp kapıyı kırarak içeri girmeleri sonucu ortaya çıktı.

Özgür Politika gazetesi muhabiri Selma Akkaya, arkadaşı Fidan Doğan’ın gece saat 01.00 olduğu halde hala evine dönmemesi üzerine binaya geldiklerinde kapı önünde kan izleri gördüklerini, bunun üzerine kapıyı kırıp içeri girdiklerinde suikastı fark ettiklerini açıkladı.

"İMRALI’YA KARŞI"
PKK’nın Avrupa sorumlusu olarak bilinen Zübeyir Aydar, terör örgütünün Paris’teki enformasyon bürosuna düzenlenen saldırının, İmralı ile yapılan görüşmelere karşı yapıldığını öne sürdü. Rudaw haber sitesine konuşan KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar, aralarında PKK’nın kurucularından Sakine Cansız’ın da bulunduğu üç PKK’lı kadının öldürüldüğü silahlı saldırıyı değerlendirdi. Aydar, "Saldırılar, İmralı ile yapılan görüşmelere karşı yapılıyor” ifadesini kullandı.

Aydar, “Bu saldırı, yeni sürece karşı yapıldı. Karanlık güçler tarafından yapıldı" derken sözünü ettiği güçlerin Türkiye’deki derin devlete bağlantılı olduğunu öne sürdü.

Hürriyet Dünyası’nın edindiği bilgiye göre, kimliği belirsiz kişi veya kişiler Paris’teki Gare du Nord’da bulunan bir binanın birinci katında yer alan Kürdistan Enformasyon Bürosu’na girerek susturuculu silahla ateş açtı.

İNFAZ ŞÜPHESİ
Fransa Kürt Dernekleri Başkanı Mehmet Ülker ise suikastın saat 18.00-19.00 civarında gerçekleşmiş olabileceğini belirterek son derece profesyonelce işlenmiş olduğuna dikkat çekti.
AFP haber ajansına konuşan Paris Kürt Enstitüsü Direktörü Leon Edart da “Manzara insana bunun bir infaz olduğunu düşündürüyor ancak olayın tam olarak nasıl geliştiği soruşturmayla belli olacak” dedi.

Olay yerine gelen Fransız polisi incelemelerini sürdürüyor. Polis yetkilileri, öldürülen kadınların örgüt içi infaz kurbanı olabilecekleri ihtimali üzerinde durulduğunu bildirdi.

ANKARA’DAN İLK TEPKİ
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Çelik de, "PKK’nın kendi iç hesaplaşması gibi. Örgüt içinde benzerlerini daha önce gördük" dedi.

Çelik, "PKK’nın kendi içinde infazlar yaptığı bilinen bir şey. Kesin bir şey söylemek için bekleyip görmek lazım.
PKK bir tane midir bundan emin değilim. PKK içinde farklı güçlere taşeronluk yapan gruplar olduğunu PKK’ya yakından tanıyan isimler de kabul ediyor. Bu süreci provoke etmek isteyenler olabilir. Herkes teyakkuz halinde çok dikkatli olmalı" diye konuştu.

“FRANSA HÜKÜMETİ KATLİAMI AYDINLATMALI”
BDP Eşgenel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, olayla ilgili, “Fransa hükümetinin bu katliamı hiçbir tereddüde yer bırakmayacak şekilde derhal aydınlatmasını bekliyoruz” dedi. Demirtaş ve Kışanak’ın mesajları özetle şöyle:
"Paris’in en işlek bölgesinde alenen işlenen bu suikastların üstünün örtülemeyeceğinin bilinmesini istiyoruz. Dünyanın her yerinde Kürt’e sadece ölümü reva görenler bilmelidir ki halkımızın özgürlüğünün bedeli ne olursa olsun bunu ödemekten çekinmeyeceğiz. Hayatını halkının geleceğine adamış bu üç değerli Kürt kadın siyasetçinin anıları önünde saygıyla eğiliyoruz. Kadın özgürlük mücadelesinin de neferleri olan arkadaşlarımızın katillerinin gizlenmemesi, cinayetin üstünün örtülmemesi için halkımızı bulunduğu her yerde protesto gösterileriyle bu katliamı lanetlemeye ve Kürt halkının şehitlerini sahiplenmeye çağırıyoruz."

Kışanak, Twitter’dan yaptığı açıklamada ise, "Üç Kürt kadın alçakça katledildi. Bu Kürt kadınlarının mücadelesine bir saldırıdır. Kürt kadınları daha güçlü mücadele edecek" dedi.

DTK’DAN DEMOKRATİK EYLEM ÇAĞRISI
Suikastın ardından Demokratik Toplum Kongresi’nden (DTK) yapılan açıklamada, "Avrupa’nın ortasında bile Kürt halkına vahşet uygulanabilmektedir. Fransa devletinin bu olayı açığa çıkarması gerekmektedir. Tüm Kürt halkını ulusal birlik anlayışı ile şehitlerini sahiplenme için demokratik eylemlere çağırıyoruz" denildi.

Açıklamada, "Sakine Cansız, KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ile Leyla Söylemez’in vahşice katledilmesini nefretle kınıyoruz. Avrupa’nın ortasında bile Kürt halkına vahşet uygulanabilmektedir. Fransa devletinin bu olayı açığa çıkarması gerekmektedir. Sadece Kürt özgürlük hareketinin değil cinsiyet özgürlükçü paradigmanın da hedef alındığını göstermektedir. Tüm Kürt halkını ulusal birlik anlayışı ile şehitlerini sahiplenme için demokratik eylemlere çağırıyoruz” ifadesi kullanıldı.

PKK’NIN KURUCULARINDANDI

SAKİNE CANSIZ KİMDİR?
Sara kod adlı Sakine Cansız PKK’nın kuruluş çalışmasında bulundu. Tuncelili olan Cansız daha sonra grubun kuruluş çalışmalarına katıldı. Elazığ ve Bingöl’de çalışmalarını sürdürdü. 1978 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Fis köyünde PKK’yı kuran isimler arasında bulunan Cansız, 12 Eylül askeri darbesiyle gözaltına alındı ve Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde yattı. Dünyanın en kötü 10 cezaevi arasında sayılan Diyarbakır Cezaevi’nde tutuklu olan Cansız, 1980’li yıllarda ilk siyasi savunma yapan kadın PKK’lı oldu. Cezaevindeki direnişi nedeniyle PKK içerisinde efsane haline geldi. 1990’lı yıllarda tahliye olduktan sonra Bekaa Vadisi’ne gitti. Uzun süre Osman Öcalan’ın liderliğindeki Zeli Kampı’nda kalan Cansız, kadın örgütlenmesini yürüttü. Ancak 1992 yılında PKK’nın cephe savaşı vermesi ve 500 militanını kaybetmesinin ardından, Osman Öcalan örgüt tarafından sorgulanarak etkisizleştirilirken, Cansız Murat Karayılan tarafından Almanya temsilcisi olarak atandı. Almanya’dan sonra ise Fransa’da örgütsel çalışmalara devam etti.

Abdullah Öcalan 1999 yakalandığında Soruşturma Komisyonu’na verdiği ifadede Fransa’da öldürülen Sakine Cansız hakkında şöyle demişti:

"Kadın örgütlenmesini erkek feodalizminden kurtarmak, güçlü bir kadın yaratmak istediğim için oluşturdum. Bol bol tartışmalarını istedim. Sara Kod adlı Sakine Polat (Cansız) da hatırladığım isimler arasındadır. Görevden alınan Sakine şu anda Avrupa’dadır. Fransa tarafından kendisine pasaport verilmiştir. Kapalıdır. Duygu ve düşüncelerinde partiye bağlıdır." (Faruk BALIKÇI)

FİDAN DOĞAN KİMDİR?
Öldürülen kadınlardan Fidan Doğan KNK (Kürdistan Ulusal Kongresi) Paris temsilcisiydi.

Hürriyet