Org. Özel’in Yolunu Açacak Formül

Olaylar
YAŞ’ın toplanması için ilk olarak Genelkurmay Başkanı’nın atanması gerekiyor. Bu görev için ilk aday ise istifa etmeyen en kıdemli general olarak kalan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Ne...
EMOJİLE

YAŞ’ın toplanması için ilk olarak Genelkurmay Başkanı’nın atanması gerekiyor. Bu görev için ilk aday ise istifa etmeyen en kıdemli general olarak kalan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel olarak görülüyor. Ancak Genelkurmay Başkanlığı için Özel’in bir gün de olsa Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atanması gerekiyor.

Yüksek Askeri Şura Kanuna göre, orgenerallerden başka istifa olmazsa toplanabiliyor. Ancak ilk olarak Genelkurmay Başkanı atanması gerekiyor. Bir komutanın Genelkurmay Başkanlığı yapabilmesi için mutlaka kuvvet komutanı olarak görev yapması ise en önemli şart. Jandarma Genel Komutanlığı kuvvet komutanlığı sayılmadığı için, Orgeneral Necdet Özel’in Bakanlar Kurulu Kararıyla Kara Kuvvetleri Komutanı olması gerekiyor. En kıdemli general olarak bu görevi ifa edecek olan Orgeneral Özel, hemen ardından da Genelkurmay Başkanı olarak atanabilinecek. Böylece Orgeneral Özel, Yüksek Askeri Şura’ya Genelkurmay Başkanı olarak girecek. Ancak bu arada YAŞ’a katılacak isimlerden Hava, Kara ve Deniz kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı’na atanacak isimler henüz belirlenmiş değil. Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanacak YAŞ’ta bu isimler de belirlenecek.

KİMLER KATILACAK?

Şuraya katılacak orgeneral ve oramiraller:

1-Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Necdet Özel, (Genelkurmay Başkanı olması bekleniyor)

2-Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner,

3-1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu,

4-2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük,

5-3. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman,

6-Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler,

7-Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin (EDOK) Komutanı Orgeneral Saldıray Berk,

8-Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu

9-Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel

ANKA