Ölüm asansörü raydan çıkmış

Olaylar
Nisan ayında 15’inci kattaki sepetin halatı koptu. Bir işçi öldü. Ağustos ayındaki yangında işçiler ölümden zor kurtuldu. Aynı inşaatta bu sefer de asansör 32’nci kattan düştü ve 10 işçi öldü. Mecidiy...
EMOJİLE

Nisan ayında 15’inci kattaki sepetin halatı koptu. Bir işçi öldü. Ağustos ayındaki yangında işçiler ölümden zor kurtuldu. Aynı inşaatta bu sefer de asansör 32’nci kattan düştü ve 10 işçi öldü. Mecidiyeköy’deki rezidans inşaatında meydana gelen olayın ‘Sektörel vaka’ olduğunu iddia eden Torunlar İnşaat’ın sahibi Aziz Torun “10 gün önce ben de o asansöre bindim” diyerek kendini savundu. Türkiye’nin en prestijli projelerinden biri olan rezidans inşaatında meydana gelen facia ‘İhmal var mı?’ sorusunu akıllara getirdi. 

İşçiler “asansör bozuktu”  

Kazanın ardından ihmal tartışması gündeme geldi. İşçiler asansörün bakım yapılmadığından arızalı olduğunu ve 20 gün önce de düştüğünü iddia etti. Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, “Her gün sahada bu asansörü kiralamış olan firmanın 2 elemanı sabahtan akşama kadar sahada bulunuyor. 10 gün evvel ben de o asansöre bindim” dedi. 

Mesai 18.00’de bitiyor 

Torun, bir gazetecinin, “İşçileriniz kaça kadar çalışıyorlar” sorusuna hafta içi saat 23.00’te hafta sonu ise saat 18.00’de mesainin bittiğini söyledi. Torun, şu ifadeleri kullandı:  “Önlemlere rağmen bu tür kazaların olduğu da sektörel bir vaka. Asıl sorumluların belirlenerek cezalandırılmasını takipçisi olacağız.” 

‘İHMAL VARSA ÜSTÜNE GİDİLECEK’

Yaşanan kazanın asansörün raylı sistemden çıkması sonucu meydana geldiğini belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Bu tür bir olaydan sonra inşaatın devam etmesi söz konusu değil. Tüm bu değerlendirmeler yapıldıktan sonra tabii ki ona göre yeni kararlar alınacaktır” ifadelerini kullandı. 

9 KİŞİ SERBEST 

ASANSÖR faciasıyla ilgili gözaltına alınan 9 kişi, serbest bırakılırken, savcılık 4 kişiyi daha ifadeye çağırdı. İfadeye çağrılanlar arasında firmanın yöneticilerinin de olduğu öğrenildi.

“30 Ağustos’a kadar geçerliydi”

Türkiye Makina Mühendisleri Odası (TMMOB), Mecidiyeköy’deki asansör faciası ile ilgili olarak Torunlar firması tarafından referans gösterilen raporun 30 Mayıs 2014 tarihindeki incelemeye ilişkin ve 30 Ağustos’a kadar geçerli olduğunu açıkladı.

BAŞKAN ORTADA YOK

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ve Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Emir Sarıgül ile olay yerine geldi. Olayın ardından Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü yerine ‘gölge başkan’ olarak tabir edilen Mustafa Sarıgül’ün oğlu Emir Sarıgül’ün kaza yerine gelmesi dikkat çekti.

Sabıkası kabarık

Aynı inşaatta 9 Nisan’da da bir işçi yaşamını yitirmişti. Dershane parasını biriktirmek için çalışan 19 yaşındaki Erdoğan Polat, inşaat sepetinin halatının kopması sonucu 15’inci kattan düşüp hayatını kaybetmişti. 23 Ağustos’ta ise şantiyede çıkan yangını itfaiye güçlükle söndürmüştü.

4 AY ÖNCE UYARMIŞ

İstanbul Tabip Odası, 15 Mayıs’ta Twitter hesabına projenin fotoğrafını koyarak, “Bu günden sesleniyoruz maalesef yarın bu inşaatlarda 8-10 işçi kardeşimizi kaybedeceğiz” diye yazmıştı. Bu tweetten dört ay sonra meydana gelen kazada 10 işçi hayatını kaybetti. 

‘Bakanlar Kurulu’nda görüşeceğiz’

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şişli’deki asansör kazasıyla ilgili, “Her türlü soruşturma en detaylı şekilde yapılacak. Bir an bile tereddüt etmeden gerekli her türlü araştırmayı yapacağız” dedi. İşçilere Allah’tan rahmet dileyen, ailelerine, millet ve hükümet adına taziyelerini sunan Başbakan Davutoğlu şöyle konuştu: “Olayı Bakanlar Kurulu toplantısında değerlendirileceğiz. Bizim için bir şehit hükmündedirler. Aileleri itibarıyla da gerekli tedbirleri almayı düşünüyoruz.” 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme