O kucaklaşmayı Karayılan da eleştirdi

Olaylar
BDP-PKK kucaklaşmasının toplumda yarattığı infial ve BDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması gündeme gündemdeki yerini korurken, konuyla ilgili çarpıcı bir açıklama da terör örgütünd...
EMOJİLE

BDP-PKK kucaklaşmasının toplumda yarattığı infial ve BDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması gündeme gündemdeki yerini korurken, konuyla ilgili çarpıcı bir açıklama da terör örgütünden geldi. Terör örgütüne yakın kaynaklara röportaj veren PKK elebaşısı Murat Karayılan, önce BDP’li vekilleri eleştirdi, sonra da BDP’li vekillerle kucaklaşan PKK’lının "görevden" alınacağını duyurdu.
 
İşte o röportajın dikkat çeken bölümü…
 
HPG’nin bir yol kontrolünde BDP’lilerin gerillalarla kucaklaşması olayı için ise Türk medyasında Bir sürü anlam çıkarıldı ve en son dokunulmazlığın kaldırılması olayına kadar vardı. O kucaklaşmayı nasıl karşıladınız?
 
Şimdi BDP’lilerin orada sergilediği tutum bana göre Kürt halkında tabii ki, olumlu karşılanmıştır, hatta halkın gönlünde taht kurmuştur. Bu bir gerçektir. Yani bir siyasetçi ile gerillanın kucaklaşmasının halkımız için önemli bir mesajdır ve anlamı vardır. Ama bu demin dediğim manipülasyondan dolayı, toplumun farklı şekillendirilmesinden dolayı, Türkiye ortamı için düşünüldüğünde tabii ki aynı sonuç ortaya çıkmaz. Bu konuda bana göre BDP’liler daha fazla Türkiye gerçeğini göz önünde bulundurmalı. Bu konuda daha duyarlı yaklaşımlar gerekli diye düşünüyoruz.
 
"O BİRİMİ GÖREVDEN ALDIK"
 
Şunu da söyleyeyim, biz o birimin davranışını da yerinde görmedik, onun için sanırım ilgili makamlar o birim komutanını görevden almışlardır. Yine hemen hepsi için bir rapor isteme süreci de başlatılmıştır. Neden? Çünkü onlar orada bir asker gibi daha resmi durmaları gerekirken, onlar da o duygusallık fırtınasına kapılmışlardır. Daha temkinli, daha metin olabilmeliydiler diye o arkadaşlar üzerine eleştiri vardır. Bir duygusallık atmosferi oluşmuştur aslında, bir yerde anlam vermek de mümkün. Ama HPG kendi kuralları çerçevesinde o tutumu eleştiriyor, tabii daha çok kendi açısından bunu yapıyor, BDP’lilerin tutumu açısından değil, onların tutumu bize göre normaldir. Demin dediğim çerçevede normaldir diyorum. Ama kendi açısından HPG ayrıca eleştirel bir biçimde ele almıştır.

Milliyet
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme