Nobel Ödüllü Liu’ya Görüşme Yasağı

Olaylar
İnsan hakları savunucusu bir grup, Nobel Barış Ödülünü kazanan hapisteki muhalif Liu Şiaobo’nun ev hapsinde tutulan eşi ve aile üyeleriyle görüşmesinin yasaklandığını duyurdu. İnsan Hakları ve D...
EMOJİLE

İnsan hakları savunucusu bir grup, Nobel Barış Ödülünü kazanan hapisteki muhalif Liu Şiaobo’nun ev hapsinde tutulan eşi ve aile üyeleriyle görüşmesinin yasaklandığını duyurdu.

İnsan Hakları ve Demokrasi Enformasyon Merkezinden, Liu’nun kardeşi Liu Şiaoguang’a dayanarak yapılan açıklamada, Liu’nun kaldığı Jinzhou hapishane yönetiminin, bundan sonra aile ziyaretlerine izin verilmeyeceğini ailesine tebliğ ettiği belirtildi. Açıklamada, ailenin hapishaneyle telefonla bile iletişim kurmasına izin verilmediği kaydedildi. 

Liu Şiaobo’nun avukatı Şang Baojun da ailenin bu konudaki açıklamalarını duyduğunu, ancak Nobel ödülü sahibi Liu’nun eşi Liu Şia’ya ulaşamaması nedeniyle bunu henüz onaylatacak durumda olmadığını söyledi.

Çin’de iktidardaki Komünist Parti, muhalif Liu’ya Nobel Barış Ödülü verilmesine şiddetle tepki göstermişti. Nobel Barış Ödülü töreni 10 Aralıkta Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenmiş, Liu, törende dev boyuttaki portresi ve boş bir sandalye ile temsil edilmişti.

Çin yasaları hapisteki bir kişinin ailesiyle ayda 1 defa görüşmesine izin veriyor. Ancak, Liu son bir aydır ailesiyle görüştürülmedi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme