“Mısır Halkı Durmayacak”

Olaylar
Mısır’da tam iktidar ile muhalefet arasında görüşmeler başlamış, sokağın tansiyonu düşmüş gibi gösterilirken, Tahrir Meydanı ve diğer kentlerde yine onbinlerce kişi eylemlere devam etti. Bu halk...
EMOJİLE

Mısır’da tam iktidar ile muhalefet arasında görüşmeler başlamış, sokağın tansiyonu düşmüş gibi gösterilirken, Tahrir Meydanı ve diğer kentlerde yine onbinlerce kişi eylemlere devam etti. Bu halk isyanı nereye kadar sürecek?

 

Sokağın tansiyonu düşmedi çünkü mevcut olan muhalefet partiler zayıf oldukları ve protesto eden gençleri resmen temsil etmediklerine inanıyor meydandaki insanlar tarafından.

Hüsnü Mubarak gidene kadar halk isyanı devam edecek çünkü yıllardır iktidar bir sürü şey vaad etti ama sözünü tutmadı. Halk şuan da haklı olarak onlara inanmayıp güvenmiyor.

 

Hüsnü Mübarek’in gitmesi yeterli mi yoksa şu anki mevcut rejimin kökten değişmesi mi gerekiyor? Halk hangisini istiyor, neye razı olacak?

 

Halk, Hüsnü Mubarak ve onun rejimine bağlı kişilerin gitmesini istiyor. Yani rejimin kökten değişmesini istiyor. Nedir bu istekler; ‘Mubarak’ın gitmesi, parlamentonun fesh edilmesi, anayasanın değiştirilmesi, yeni parlamento ve yeni başkan seçilene kadar geçici bir hükümet.

 

Mübarek’in gitmesi durumunda Mısır halkının gönlünden geçen lider kim, Muhammet el Baradey mi? Yoksa başka biri mi?

 

El Baradey önde görülen bir isim ama hala herkes onu istiyor diye bir şey yok. Seçimlere bırakıldı. Bir de unutmayalım, Mısır Cumhuriyet döneminde gelen başkanlar hepsi askeri kökenli. Yani hem halk tarafından hem de askeriye tarafından müşterek bir aday söz konusu.

 

Müslüman kardeşleri hep bir tehlike olarak gösteriyorlar. Onlar ise seçimlere bile katılmayacaklarını açıkladılar.

 

Yıllardır rejim onları kullanarak halkı ve batı ülkeleri korkutmaya çalışıyordu. Fakat Meydandaki hem müslüman hem de hristiyan halkın yan yana gelip, Müslümanların namaz kıldıkları, hristiyanların ayin yaptıkları manzaralar bu iddiayı yalanlayan en canlı örnektir.

Bir de Müslüman kardeşlerin yaptığı açıklamalar halkı çok rahatlattı. Yani seçimlere katılmayacakları yönündeki açıklamalar, Mübarek rejiminin yıllardır yaptığı taktiği boşa çıkardı.

 

Mübarek yönetiminin muhalif grupları birbirine düşürme gibi bir planı var mı?

 

Zannediyorum evet, çünkü muhalefet partileri zayıflatmak için yıllardır bu yöntemi hep kullanıyordu. Şimdi de kullanacaklar diye düşünüyorum.

 

Sabah

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme