Mısır eşek satışına izin vermedi

Olaylar
İsrail, Mısır’dan 100 bin eşek ithal etmek istedi. Yeni Müslüman Kardeşler hükümeti siyasi nedenlerle İsrail’e eşek satışını reddetti. Veteriner Dr. Muhammed Abduzzahir Fehmi, İsrail’...
EMOJİLE

İsrail, Mısır’dan 100 bin eşek ithal etmek istedi. Yeni Müslüman Kardeşler hükümeti siyasi nedenlerle İsrail’e eşek satışını reddetti.

Veteriner Dr. Muhammed Abduzzahir Fehmi, İsrail’in Mısır’a birkaç hafta önce resmi bir talep gönderdiğini ve bu talepte İsrail’in kanser hastalığıyla ilgili bilimsel çalışmalarda derilerini kullanmak amacıyla 100 bin eşek ithal etmek istediğini belirtti. Hükümetin, İsrail’in bu teklifini reddettiğini söyleyen Dr. Abdüzzahir, Filistin-Arap Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, bu talebin ilk olmadığını, tıbbi araştırmalarda kullanılmak üzere daha önce de batı ülkelerinin Mısır’dan eşek ithal etmek istediklerini, daha önce Japon bir firmanın eşek derisinden ilaç üretmek için bir milyon eşek talebinde bulunduğunu söyledi.

Japon Komaho İlaç Sanayi Şirketi’nin yaklaşık iki yıl önce Mısır Hükümeti’ne yarım milyar dolar değerinde finansal anlaşma ile 1 milyon eşek satın alma talebinde bulunduğu belirtildi.

Birçok Doğu Asya ülkesine ihraç edilen ve Japon ilaç sanayinde kullanılan eşek derilerinden elde edilen madde temin ediliyor. Birçok eşek türü üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde Mısır eşeğinin en uygun tür olduğu saptandı.

Hindistan, Tayland, Amerika, Vietnam ve Afganistan’dan ithal edilen eşeklerin de aralarında bulunduğu birçok tür üzerinde yoğun bir araştırma yapıldığı ve netice olarak ise Mısır eşeğinin cildinin kalın olması sebebiyle, şirketin aradığı madde bakımından zengin olduğu belirlendi.

Devrik lider Hüsnü Mübarek döneminde İsrail’e doğal gaz ihraç edilmesi ve anlaşmanın iptal edilmesi halen Mısır gündeminde tartışılıyor.

ahaber.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme