Milli içkimiz ayrandır

Olaylar
İşte konuşmadan satır başları; Başakan Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları: "Alkol kullanımı toplum ve insan sağlığını tehdit eden öncelikli meselelerden biridiriç. Yapılan incelemelerde ...
EMOJİLE

İşte konuşmadan satır başları;

Başakan Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları:

"Alkol kullanımı toplum ve insan sağlığını tehdit eden öncelikli meselelerden biridiriç. Yapılan incelemelerde dünya nüfusunun yarısını tehdit ediyor. Erken ölüme sebep olan üç faktörden biridir. Dünya genelinde yılda 15 ile 29 yaş arasında 2 milyon kişinin alkole bağlı nedenle olduğu görülüyor. Alkol kullanımının tüberkuloz ve Aids’e neden olduğu bilimsel olarak ortaya konulmaktadır.

MİLLİ İÇKİMİZ BİRA DEĞİL AYRANDIR

Uygarlaşacağız diye alkol tüketimini teşvik ettiler. Tek parti döneminde alkol teşviki o kadar abartılı bir propagandaya dönüşmüştür ki; lokantalara alkolün ne kadar yararlı olduğuna dair afişler asılmıştır.

Bira milli içki olarak halka sunulmuştur. Halbuki bizim milli içkimiz ayrandır. Atatürk Orman Çiftliği’nde çocuklara adeta süt gibi alkollü içki içirildiğine dair fotoğraflar var. Şunu çok iyi anlamalıyız. Topluma hiç yararı olmayan, tersine zararı olan alkol kullanımının yaşam tarzı olarak savunulacak hiçbir tarafı yoktur.

ALKOLLÜ ARAÇ KULLANANLARA AĞIR CEZALAR

Alkolün daha tehlikeli sonuçları da var. Şiddet, suç, intihar, aile içi sorunlar ve özellikle trafik suçları… Bir vatandaş alkolsüz aracında giderken karşıdan alkollü biri geliyor. İşte o alkollü, alkolsuzun araca çarparak ölümüne sebep oluyor. Alkolsüz araç kullanan kişinin suçu ne. Bir kaç ay sonra cezaevinden çıkıyor. Şimdi bunun üzerinde de çalışıyoruz. Böyle olamaz. Elinde silahıyla vurduğu zaman öldüğünde cezasını çekecek ama alkollü ölüme sebep olduğunda birşey yok. Bunun için bana bazı medya organları saldıracak ama olsun biz kararlıyız.

Yeşilay’ın attığı, atacağı adımlarda her zaman yanında olacağız. Güçlü STK’nın uluslararası alanlarda yapacağı şeyler gelecek kuşaklar için arazi tohumlaması olacaktır. Bu çerçevede sağlıkta dönüşüm uygulamalarını devreye soktuk.

ALKOLLÜ İÇKİLERDE DE UYARI OLACAK

Türkiye’yi tütün kullanımının azalması noktasında dünyaya örnek ülke haline getirdik. Şimdi benzer şeyi alkolde yapacağız. Yasal düzenlemeleri yapacağız. Sigaradaki gibi alkol ambalajında da uyarılar yer alacak. Alkol kullanımını azaltmak konusunda Dünya Sağlık Örgütü ile birlikte çalışıyoruz. Anayasamızın 58. maddesinde "devlet gençleri alkol düşkünlüğü, uyuşturucu maddelerinden, kumar ve cehaletten kurtarmak için gerekli önlemleri alır" diyor. Biz bunu yapmak zorundayız. Kampüs alanlarında alkollü içki satışı var. Öğrenciye içki satılır mı ya? Oraya derse mi geldi, eğlenmeye mi? Böyle saçmalık olur mu? Tabi alkolü alan döner bıçağı alır arkadaşlarının üzerine gider. Kampüs alanlarında o yüzden alkollü içkilerin satışını yasakladık.

GAZETELERDE ALKOL REKLAMI YASAĞI

Alkollü içki reklamlarla ilgili kapsamlı düzenleme yapacağız. Kısa zamanda alkollü içki reklamlarının gazetelerde yayınlamasını da kaldıracağız. Onun çalışması devam ediyor. Sinema filmlerinde yayınlanan reklamlara uygun düzenlemeler getirilecek.  Alkolle ilgili her düzenlemeyi çarpıtmak cumhuriyetin özüne aykırıdır. İktidarımızda kimsenin yaşam tarzına ve yediğine-içtiğine karışmadık. Herkesin yaşam tarzı, bireysel hak ve özgürlükleri bizim teminatımız altındadır."

Haber7

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme