Milletvekili Lütfü Türkkan’dan Şok İddia

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, terör örgütü PKK’ya karşı gerçekleştirilen operasyonlarda 2 Amerikalı subayın da teröristlerle birlikte yakalandığı iddialarının bulunduğunu ileri sürerek, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığı’na yazılı soru önergesi verdi.

Lütfü Türkkan, seçim bölgesindeki gazetecilere de bir örneğini gönderdiği dün TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, ABD Merkez Kuvvetleri Komutanı Orgeneral James Mattis’in Ankara’ya gelip Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile görüştüğünü hatırlattı.

Lütfü Türkkan’ın soru önergesinde şu iddialar yeraldı:

"Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD’de iken Merkez Kuvvetleri Komutanı Orgeneral James Mattis Ankara’ya gelip Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile görüşmüştü. Daha bu görüşme sıcaklığını yitirmeden NATO’nun bir numaralı komutanı Oramiral James Stavridis geldi ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile buluştu.

Yapılan bu görüşmelerin konusunun Suriye olduğunu belirtmek artık rutinin tekrarı haline geldi. Kamuoyunda özelde kalan bir gündem maddesi ‘PKK operasyonları sırasında yakalandığı iddia edilen iki ABD’li subay’ konusu iddiaları vardır.

Bu nedenle;

1-PKK operasyonları sırasında iki ABD’li subay yakalandığı iddiaları doğru mudur?

Doğru ise;

2- ABD’li subay ile ilgili yabancı komutanlardan bir talep gelmiş midir?

Bir talep geldiyse Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ne cevap vermiştir?"

internethaber.com