Metrobüste Yeni Dönem

Olaylar
Başkan Kadir Topbaş, Türkiye İş Kurumu, Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri arasında imzalanan işbirliği protokol töreninin ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Basın mensuplarını...
EMOJİLE

Başkan Kadir Topbaş, Türkiye İş Kurumu, Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri arasında imzalanan işbirliği protokol töreninin ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Basın mensuplarının, Metrobüste yapılan son zammın Danıştay tarafından iptal edilmesi ardından açıklanan kademeli ödeme’ sisteminde son durumu sorması üzerine Başkan Topbaş, metrobüse zam yapmadıklarını yapılanın düzenleme olduğunu söyledi. Metrobüsün metro mantığıyla çalıştığını belirten Başkan Topbaş, şu anda 42 kilometre hizmet veren sistemin Beylikdüzü hattının dahil olmasıyla 53 kilometreye ulaşacağını ifade etti. Metrobüsün fiyat olarak kendi içinde değerlendirilmesi gerektiğini anlatan Topbaş, "Biz yolculuk yaptığı kadar mesafede bedel ödenmesinin daha adil olacağını söylemiştik. Yani hattın bedelinin tamamını verip de 5 durak giden insanla 36 durak giden insanın aynı değerlendirmeye tabi tutulmaması gerektiğini, adil olmadığını söylemiştik. Böyle bir program yazılımına girdiler. Çünkü artık çağımızda bunlar mümkün. Hazırlıklar yapılıyor zaten başından beri bu yapılıyordu. Başarıya ulaştılar. Geçen hafta bununla ilgili sunumu aldık şu anda cihazlar yerleştiriliyor." dedi.

Diğer taraftan Metrobüs dolayısıyla iptal edilen bazı hatların da yeni düzenlemeyle yeniden belirli ölçeklerde faaliyete geçeceğini aktaran Topbaş, "Bunu çok yeni daha fazla otobüs devreye girecek anlamında söylemiyorum. Onlar çok sayıları fazla da değildi. Ama biz kaldığımız birkaç hattı da devreye koymak suretiyle bu güzergahta vatandaşın kendi tercihine bırakacağız. Arzu eden normal otobüsle ulaşacak, ama metrobüsü tercih ettiği zaman da onunla alabildiği kadar mesafenin bedelini ödeyerek istifade etmiş olacak. Cihazları yerleştirdik yerleştirmeye devam ediyoruz. Yakın bir tarihte bunu açıklayacağız. ve sistem devreye girecek. Fiyatlandırmanın detayını daha sonra açıklayacağız." ifadelerini kullandı.

Öte yandan, metrobüsü kullanan İstanbullular, duraklara yerleştirilen cihazlar hakkında bilgilerinin olmadığı görüşünü dile getirdi.