Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılara tepkiler

Olaylar
Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyesi bir grup, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarını kınadı. Levent’te bulunan İsrail İstanbul Konsolosluğu önünde toplanan, Türk ve Filisti...
EMOJİLE

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyesi bir grup, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarını kınadı.

Levent’te bulunan İsrail İstanbul Konsolosluğu önünde toplanan, Türk ve Filistin bayraklarıyla çeşitli pankartlar taşıyan AGD üyeleri, İsrail aleyhine slogan attı. 

Grup adına açıklama yapan AGD İstanbul Şube Başkanı Ali Uğur Bulut, İsrail’in, Müslümanlara yönelik saldırılarını kınadıklarını belirterek, “Yahudi takviminde yılbaşı kabul edilen Roş Aşana bahanesiyle beş gündür Mescid-i Aksa’ya yönelik yapılan işgal ve saldırıları, Filistin topraklarını Müslümanlardan arındırma politikasının bir parçasıdır. Siyonist İsrail, her zaman olduğu gibi uluslararası anlaşmaları hiçe saymaktadır” diye konuştu.

İsrail’in Doğu Kudüs’te Müslümanların imar hakkını gasp ettiğini, uluslararası anlaşmalara uymadığını belirten Uğur, şöyle devam etti:

“Filistin topraklarını Müslümanlardan arındırmayı bir devlet politikası haline getiren İsrail, Doğu Kudüs’ü ve Mescid-i Aksa’yı da İslam’dan koparabilmek için her türlü yola başvurmaktadır. Doğu Kudüs’te bulunan bir Müslüman, buradan yedi yıl ayrıldığında tekrar Doğu Kudüs’e dönme hakkını kaybetmektedir. Ayrıca buradaki Müslümanlar Gazze’den ya da başka bölgeden bir Müslüman ile evlendiklerinde ailenin Doğu Kudüs’te yaşamasına izin verilmemektedir. Bütün bunlar terör devleti İsrail’in faşizan bir şekilde Filistin topraklarında tek bir Müslüman bırakmamaya yönelik stratejisinin bir parçasıdır”

Uğur, temenni ve gayretlerinin akan kanın durması ve gözyaşlarının dinmesi olduğunu ifade etti.

Grup, açıklamanın ardından slogan atarak konsolosluk önünden ayrıldı.