Menderes hala “vatan haini”

Olaylar
27 Mayıs darbesi sonrasında idam edilen eski başbakanlardan Adnan Menderes’in avukatı Burhan Apaydın, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’na tarihî bir başvuruda bulundu. &...
EMOJİLE

27 Mayıs darbesi sonrasında idam edilen eski başbakanlardan Adnan Menderes’in avukatı Burhan Apaydın, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’na tarihî bir başvuruda bulundu.
 
Dilekçesinde, "Türk milleti adına yargılama ve karar verme yetkisine sahip olmayan bir kurul tarafından Adnan Menderes mahkûm edilmiştir." diyen Apaydın, Yassıada’da yapılan duruşmaların ve verilen idam kararlarının yok hükmünde olduğunu vurguladı. Menderes’in hâlâ ‘vatan hainliği’ kararı ile toprak altında yattığına işaret ederek şu çağrıda bulundu:
 
"Buna son verilmesini sağlayacak tek organ TBMM’dir. Mahkûmiyet kararının iptaline karar verilmesi TBMM için tarihi bir görevdir." Dilekçeyi işleme alan Meclis Başkanlığı, konunun hukukî boyutunu araştırıyor.
 
CUNTA MAHKEMESİ AZLETTİ
 
Menderes’in avukatlığını yapan ancak cunta mahkemesi tarafından azledilen avukat Burhan Apaydın, TBMM’ye tarihî bir başvuruda bulundu. 3 sayfalık başvuru dilekçesinde 27 Mayıs’ta Türkiye’nin üzerine ‘darbe’ adlı bir füze düştüğünü anlatan Apaydın, Milli Birlik Komitesi tarafından yargılamaları yürüten Yüksek Adalet Divanı’na atanan Hakim Salim Başol’un "Sizi buraya tıkan kuvvet böyle istiyor." diyerek kararlar yazdırdığını ve Menderes’in esir muamelesi gördüğünü hatırlattı.
 
"MAHKEME YOK HÜKMÜNDEDİR"
 
Apaydın, dilekçesinde Yassıada’da yapılan duruşmaların ve verilen idam kararının yok hükmünde olduğunu belirtti, bu durumun TBMM tarafından alınacak yeni bir kararla teyit edilmesi gerektiğini kaydetti. Bu talebini şöyle gerekçelendirdi: "Birincisi; darbecilerin kendi oluşturdukları ve adına ‘Yüksek Adalet Divanı’ dedikleri toplama hakimlerden oluşan ve menşeini TBMM’den almayan bir kurul tarafından Menderes mahkûm edilmiştir. Kararlarda da, ‘Türk milleti adına’ ibaresi yoktur. İkincisi; Anayasamıza göre ve üyesi olduğumuz Avrupa Konseyi kurallarına göre herkesin tabii mahkemede yargılanması gerekir. Bu kurala aykırı olarak ve uyduruk delillere dayalı olarak mahkûmiyet karar verilmesi tarih karşısında hatalıdır."
 
VATAN HAİNLİĞİ KALDIRILSIN
 
Adnan Menderes’in hâlâ ‘vatan hainliği’ kararı ile toprak altında yattığına işaret eden Apaydın, "Buna son verilmesini sağlayacak tek organ TBMM’dir. Yassıada mahkemesi tarafından verilen mahkûmiyet kararının iptaline karar verilmesi TBMM için tarihî bir görevdir." ifadelerini kullandı.

Rotahaber
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme