Mecliste Kravat Kavgası

Olaylar
Sol Parti’den milletvekili Andrej Hunko ile Yeşiller Partisi milletvekili Sven-Christian Kindler, meclis başkanlarının başkanlık kürsüsünde oturdukları sırada kravat takmaları yönündeki uyarılar...
EMOJİLE

Sol Parti’den milletvekili Andrej Hunko ile Yeşiller Partisi milletvekili Sven-Christian Kindler, meclis başkanlarının başkanlık kürsüsünde oturdukları sırada kravat takmaları yönündeki uyarılarına kulak asmayınca, üstlendikleri katiplik görevine son verildi.

 

Hunko Alman radyosuna yaptığı açıklamada "Ben özgürce seçilmiş bir temsilciyim. Bu bir hiyerarşi ifadesi. Kendimi seçmenlerimden izole etmek istemiyorum. Çoğu kravat takmıyor" diye konuştu.

 

Gazeteport’un haberine göre; Almanya’da milletvekillerinin parlamentoda kravat takmaları gerekmiyor, ancak başkanlık kürsüsünde oturdukları ve televizyonda görüdükleri zamanlarda kravat takmak zorundalar.

 

Tartışma, perşembe günü Hunko’nun yerine atanan bir başka Sol parti üyesi Alexander Suessmair kravat takmamasıyla alevlendi. Suessmaier hızla değiştirildi ve yerinde kravatlı bir başka partili Agnes Alpers getirildi.

 

Aslıda tartışma aralık ayında Başbakan Angela Merkes’in lideri olduğu Hristiyan Demokratlar’ın genel sekreteri Jens Koeppen’in milletvekillerinin kravat takması ve ceket giymesinin gerektiği yönünde bir mektup göndermesiyle başladı.

 

Habertürk

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme