Mayın Tespit Eden Buluşu Almanlar Kaptı!

Olaylar
Ülke Tv’de Ersoy Dede’nin programına katılan emekli astubay Ahmet Zengin,  mayın tespit cihazına karşı Türkiye’deki kahredici ilgisizliği anlattı. Türkiye’nin son günlerde...
EMOJİLE

Ülke Tv’de Ersoy Dede’nin programına katılan emekli astubay Ahmet Zengin,  mayın tespit cihazına karşı Türkiye’deki kahredici ilgisizliği anlattı.

Türkiye’nin son günlerde yine mayın dolayısıyla şehit verdiğini anlatan Ahmet Zengin, kendi buluşları olan mayın tespit cihazının 100 gram ağırlığında olduğunu ve yaklaşık 500 metre mesafedeki tüm patlayıcıları tespit etme imkanına sahip olduğunu anlattı.

Cihazla ilgili İsrail’in İMİ firmasının temsilcilerinin kendisini aradığını, Almanya’dan bir firmanın daveti üzerine Almanya’ya gittiğini ve firmanın patenti sahiplenme aşamasına geldiğini anlatan Ahmet Zengin, cihazın Almanya’ya satışının kesinleşmek üzere olduğunu söyledi.

Zengin, cihazla ilgili Başbakanlık Bilgi Edinme birimine müracaat ettiğini daha sonra Milli Savunma bakanlığından bir yazı geldiğini söyledi.

Konunun dosya edildiğinin bildirildiğini dile getiren Zengin, bu yazı üzerine tekrar müracaat ettiğini kaydetti.

Ancak Zengin’e Savunma Bakanlığı’nın verdiği cevap hayli ilginçti. Savunma Bakanalığı, söz konusu projenin dosyaya konacak bir proje olmadığını söyledi.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nde Profesörlere brifing veren Zengin; "bunun üzerine gittim projeyi anlattım. Beni dinleyen profesörler büyük ilgi gösterdi” dedi.

Zengin, cihazla ilgili ne silahlı kuvvetler ne de başka bir kurumdan daha sonra hiçbir teklif almadığını söyledi.

Projeyi inceleyen Avusturya’daki bir üniversitenin barutun bulunmasından sonraki en önemli proje olarak bu cihazı gösterdiğini dile getiren Ahmet Zengin, cihazın 2011 bilimsel nobele aday gösterildiğini belirtti.

Projeyi M60 tanklarını da yapan İsrailli firmaya vermek istemediği için Almanlarla görüştüğünü anlatan Zengin, Ruanda’dan Kamboçya’ya kadar dünyanın dört bir yanında cihazla ilgili taleplerin geldiğini, cihazın üretim ve pazarlamasını ise Türkiye’nin ilgisizliği yüzünden Almanya’da yapılması aşamasına gelindiğini söyledi.

Türkiye’nin sınırında 2 milyondan fazla mayın bulunduğunu ve mayından bundan sonra da çok şehit geleceğini söyleyen Ahmet zengin 5kg ağırlığında bugün kullanılan mayın tespit cihazı yerine göğse takılabilen ve 500 metre mesafeden patlayıcıyı bulan 100 gram ağırlığındaki cihazla ilgili Türkiye’nin ilgisizliğine kahretti.

Zengin, cihazın cep telefonunun yarı büyüklüğünde olduğunu, 500 metre mesafeden patlayıcıyı titreşim ve sinyallerle duyurduğunu da sözlerine ekledi.

Haber7.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme