Masonların buluştuğu gizemli mağara

Olaylar
Masonların, yılda bir kez Kudüs’te yerin metrelerce altındaki Zedekiah Mağarası’nda bir araya geldiği öne sürülüyor. Eski Kudüs’teki Şam ve Herotz kapılarının ortasında ve yerin 230 ...
EMOJİLE

Masonların, yılda bir kez Kudüs’te yerin metrelerce altındaki Zedekiah Mağarası’nda bir araya geldiği öne sürülüyor.

Eski Kudüs’teki Şam ve Herotz kapılarının ortasında ve yerin 230 metre altında bulunan Zedekiah Mağarasının, dünya masonlarının son 20 yıldır gizemli buluşma noktası olduğu söyleniyor.

”Mason Toplantısı”nın yapıldığı mağarada, devasa bir locayı andıran bölümün önünde ”Hür Masonlar Salonu” yazılı demir tabela dikkati çekiyor.

Tavanında masonik işaretler ve İbranice yazıların da yer aldığı mağarada, dünyanın farklı bölgelerinden yaklaşık 200 masonun yılda bir kez toplandığı iddia ediliyor.

Gizliliği korumak için her yıl toplantı takvimini değiştirdikleri ileri sürülen masonların toplantı yaptıkları gün, mağaranın ziyaretçilere kapatıldığı belirtiliyor.

-Son toplantı Mart ayında yapılmış-

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen mağara görevlisi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, en son mason toplantısının geçtiğimiz Mart ortasında gerçekleştiğini söyledi.

Toplantıya çeşitli ülkelerden 200 kadar masonun katıldığını anlatan mağara görevlisi, toplantı hakkında detaylı bilgi vermek istemediğini ifade etti.

-Masonların mağara ilgisinin nedeni-

Masonların Zedekiah Mağarasına duyduğu ilginin, Yahudilik’te yer alan bazı rivayetlerden kaynaklandığı belirtiliyor.

Yeni Ahit’teki ”Hazreti Süleyman, Yahudiler’in yıkılan ilk mabedini, tapınak tepesine yakın bir yerde bulunan mağaradan getirttiği taşlarla inşa ettirdi” ifadesinde bahsi geçen mağaranın Zedekiah Mağarası olduğu rivayet ediliyor.

Yahudiler’in ilk krallığını ve ilk mabetlerini M.Ö. 586 yılında yıkan Babil Kralı Nabuketneza’dan kaçan Yahudi Kralı Zedekiah’ın da aylarca bu mağarada saklandığına inanılıyor.

-Mağara tesadüfen bulunmuş-

Zedekiah Mağarası, 1854 yılında Amerikalı arkeolog James Turner tarafından tesadüfen bulundu.

Osmanlı yönetiminin, o dönemde açılışına izin vermediği belirtilen Zedekiah Mağarası, 1967;deki 6 gün Savaşı’ndan sonra İsrail tarafından ziyarete açıldı.

Toplam 9 bin metrekare alana sahip mağara, yer yer 100 metre genişliğe ulaşıyor. Mağaranın yüksekliği ise 4 ila 15 metre arasında değişiyor. ”Kral Zedekiah’ın gözyaşları” denen bir bölümde ise kayalar arasından sular sızıyor.

ahaber.com