Marmaray’ı 15 Bine Yakın Kişi Ziyaret Etti

Olaylar
Asrın projesi olarak gösterilen Marmaray, daha hayata geçirilmeden ziyaretçi akınına uğradı. İlk kez Sultan Abdülmecit tarafından düşünülen projenin 2013 Ekim ayında bitirileceği açıklandı. Boğaz̵...
EMOJİLE

Asrın projesi olarak gösterilen Marmaray, daha hayata geçirilmeden ziyaretçi akınına uğradı. İlk kez Sultan Abdülmecit tarafından düşünülen projenin 2013 Ekim ayında bitirileceği açıklandı. Boğaz’ın iki yakasını birbirine bağlayacak proje ile Halkalı ile Gebze arasında modern ve yüksek kapasiteli bir banliyo demiryolu sistemi kurulacak.

İstanbul Boğazı’nın her iki yakasındaki demiryolu hatları, İstanbul Boğazı’nın altından geçecek olan bir demiryolu tünel bağlantısı ile birbirine bağlanacak. Hat, Kazlıçeşme’de yeraltına girecek; yeni yeraltı istasyonları olan Yenikapı ve Sirkeci boyunca ilerleyecek, İstanbul Boğazı’nın altından geçecek ve diğer bir yeni yeraltı istasyonu olan Üsküdar’a bağlanacak ve Söğütlüçeşme’de tekrar yüzeye çıkacak. Projenin en merak edilen ve ilgi çeken noktası ise Boğaz’ın altında inşa edilen batırma tüp tüneli.

Deniz tabanına açılan hendeğe dikkatle yerleştirilen parçalar, 60 metre derinlikte birleşiyor. Proje bu özelliği ile de dünyanın en derin batırma tüp tüneli ünvanına da sahip. Projenin başladığı 2004 yılından bu yana bilim çevreleri, akademisyenler ve öğrencilerin büyük ilgisi çektiğini kaydeden yetkililer, "15 bine yakın ziyaretçimiz oldu. Birçok ülkeden, bir çok üniversiteden sivil toplum kuruluşlarından ziyaretçilerimiz oldu. Bu ülkemizin tanıtımı açısından çok önemlidir" dedi.

Milliyet

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme