Libya’dan flaş açıklama

Olaylar
Libya’nın Bingazi kentinde salı günü ABD Konsolosluğu’na düzenlenen saldırıda, Büyükelçi Christopher Stevens ve beraberindeki diğer diplomat Sean Smith’in açılan ateş sonucu olay yer...
EMOJİLE

Libya’nın Bingazi kentinde salı günü ABD Konsolosluğu’na düzenlenen saldırıda, Büyükelçi Christopher Stevens ve beraberindeki diğer diplomat Sean Smith’in açılan ateş sonucu olay yerinde, diğer iki diplomatın ise tedavi amacıyla götürüldükleri evde hayatını kaybettiği bildirildi.

Libya yetkili makamlarınca yapılan açıklamalarda, ABD Büyükelçisi Stevens ve beraberindeki heyeti korumakla görevli Libya güvenlik güçlerine mensup 10 kişi saldırı sırasında hayatını kaybetti. Stevens, geçen Mayıs ayında ABD’nin Trablus Büyükelçisi olarak tayin edilmeden önce devrim sırasında Bingazi’deki Ulusal Geçis Konseyi’nde(UGK) ABD Temsilcisi olarak görev yaptı ve Barack Obama yönetimi ile Bingazi’deki UGK arasında adeta bir köprü vazifesi gördü.

ABD’nin görev başında en son 1979 yılında Afganistan Büyükelçisi öldürülmüştü.

Libya-ABD ilişkileri

Obama yaptığı açıklamayla saldırının Libya-ABD ilişkilerine zarar vermeyeceğini söylerken, Libya Milli Genel Kongre Başkanı Muhammed el-Mugaryef, ABD ve Libya’nın bu türden suç şebekelerine karşı aynı safta olduğunu kaydetti.

Son olarak, ABD Başkanı Barack Obama’nın çarşamba akşamı başbakan seçilen Mustafa Ebu Şakur’u arayarak yeni görevi için tebrik ettiği ve ikilinin birlikte hareket etme noktasında mutabakata vardıkları bildirildi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme