Lahey’de Objektif Tutum Bekliyoruz

Olaylar
Haber:Arzu Erdoğral Mavi Marmara davası Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne taşındı. İHH İnsani Yardım Vakfı yöneticileri, şehit Furkan Doğan’ın babası Ahmet Doğan, mağdur aktivistler ve avukat...
EMOJİLE

Haber:Arzu Erdoğral

Mavi Marmara davası Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne taşındı. İHH İnsani Yardım Vakfı yöneticileri, şehit Furkan Doğan’ın babası Ahmet Doğan, mağdur aktivistler ve avukatlardan oluşan heyet dava dilekçesini ve dosyasını mahkemeye sundular. Gelişmeler ile ilgili görüştüğümüz İHH Yönetim Kurulu Üyesi Av. Gülden Sönmez, Lahey’den objektif bir tutum bekliyoruz dedi.

İHH Yönetim Kurulu Üyesi Av. Gülden Sönmez

İSRAİLLİ YETKİLİLER ULUSLAR ARASI MAHKEMEDE YARGILANMALI
Bireysel başvurumuzdan önce beklentimiz Birleşmiş Milletler konseyinden bir karar çıkması ve uluslar arası ceza mahkemesi savcısının bu konuda bir yargılamayı başlatması için harekete geçmesiydi. Ancak bu güne kadar bu tür bir karar ve süreç işletilmedi. Mavi Marmara mağdurları bütün hukuki süreçlerin gereği gibi işletilmesini istiyorlar ve bu yönde çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmalardan biri de Uluslar arası Ceza Mahkemesine, bizim hazırladığımız başvuru dosyasıyla birlikte yapılan başvuruydu. Biz de bu başvuruyu dün gerçekleştirdik. 36 ülkeden insan bu filoda mağdur edilmiştir.

Bu mağdurlar kendi avukatlarıyla hem kendi iç hukuklarında hem de uluslar arası hukukta mücadelelerini sürdürüyorlar. Verilen bu dilekçeyle birlikte savcıya gerek Birleşmiş Milletler insan hakları araştırma tespit konseyi raporu çerçevesinde gerekse diğer tüm delilleri içeren bir rapor sunuldu. Beklentimiz savcının buradaki verileri inceledikten sonra harekete geçmesidir. Ve İsrailli yetkililerin Uluslar arası Ceza Mahkemesinde yargılanması ve cezalandırılması için gerekli olan bütün prosedürün işletilmesi… Umutla bekliyoruz ama uluslar arası hukuk alanı zor hareket edinilen bir alan. Süreci hep beraber göreceğiz. Lahey’den objektif bir tutum bekliyoruz.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme