Kültür Bakanı Günay, Adeta İsyan Etti!

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ”Bu yıl 30 milyon milyondan fazla ziyaretçi ağırlayacağız. 10 milyonu sadece Antalya’nın taşıyor. Bu bölge de 10 milyonu taşıyabilir. Daha fazlasını taşıyabilir” dedi.

Şanlıurfa’dan karayoluyla Diyarbakır’a gelen Bakan Günay, restorasyon çalışmaları süren tarihi İçkale’de yapılan çalışmaları inceledi. Restorasyonu eleştiren Günay, yanlışların düzeltilmesini ve çalışmaların hızlandırılmasını istedi.

Bakan Günay, bir gazetecinin, ”İçkale’de neden çalışmalar yavaş ilerliyor?” yönündeki sorusu üzerine, ”Benim ömrümü kısaltmaya başladı. Bölgede nitelikli iş yapma konusunda ciddi sıkıntılarımız var. Çalakalem iş yaparsanız, denetlemezseniz, hangi malzeme kullanılmış, imalat iyi mi, 2-3 sene sonra yeniden yapma ihtiyacı doğacak mı? diye bakmazsanız bütün bunları bitirebilirsiniz” dedi.

Devletin her kuruşunu dikkatli bir biçimde kullandırmak, çarçur ve talan ettirmemek gibi bir dertleri olduğunu, buraya 3 ayda bir geldiğini vurgulayan Günay, buradaki her türlü ayrıntıyı bildiğini, ama çok ağır ilerlemekten kendisinin de ciddi şekilde şikayetçi olduğunu söyledi.

Çalışacaklarını, çalıştıklarını, ama kontrolü azaltmayacaklarını dile getiren Günay, Gaziantep’te 2008 yılında temelini attıkları dünyanın en büyük Mozaik Arkeoloji Müzesi’ni açtıklarını, Şanlıurfa’da çok sayıda çalışmanın bulunduğunu bildirdi.

Günay, şöyle devam etti:

”Birkaç saatim kaldı. Şanlıurfa’da güzel bir sofra başında oturmak yerine Diyarbakır’a gelmeyi tercih ettim. Diyarbakır’da arkadaşlarım ilgileniyor. Ama işlerimiz maalesef bir miktar ağır gidiyor. İnşallah yeni ihalelerimizle daha dikkatli bir şekilde uğraşacağız. Bir işi bir kırımla vermek bir sonuç yaratmıyor. Yapabilenin işi alması, yaptığı işi bilmesi ve sahiplenmesi gerekiyor. Diyarbakır’da kültür merkezi inşaatında da çok sıkıntı çektim. İmalatta hangi sorunlar olduğunu siz gördünüz. ‘Bakan kızdı’ diye haber de yaptınız. Ama biz kendi paramızı kullanmıyoruz arkadaşlar. Devletin parasını kullanıyoruz. Diyarbakır, Edirne, Trabzon, Mardin halkının vergisini kullanıyoruz. Her kuruşu dikkatle takip etmek zorundayız. Yapılan işin de hiç olmazsa 10 yıl, 20 yıl yeniden bir bakım, onarım, restorasyon işi göstermeden devam etmesini sağlamak zorundayız. Zaman zaman kendimiz için öfkelenmiyoruz, millet için öfkeleniyoruz. Bugün öfkelenmemeye çalışıyorum.”

‘TERÖR, BÖLGE HALKINA ZARAR VERİYOR”

”İçkale’deki çalışma ne zaman bitecek?” sorusuna Bakan Günay, artık gelecek yıl bitmesini istediğini, bölgede yapacak çok işleri bulunduğunu, bölgenin bütün coğrafyasının son derece önemli kültür potansiyeli olduğuna inandığını bildirdi.

Diyarbakır’da surlarla ilgili çalışmalarının bulunduğunu aktaran Günay, şunları söyledi:

”Burada eğer esenlik içerisinde çalışmaya devam edersek, iş alanları işlerini ciddiyetle yapmaya çalışır. Bölge halkı asayişin, güvenliğin, barışın sağlanması konusunda hep birlikte bizimle iş birliği yapar ve Türkiye coğrafyasının gelişen bir parçası haline getirmek konusunda irademizi, kardeşliğimizi pekiştirir yürürsek, bu coğrafya gelecek yıllarda Türkiye’nin çok bilinen, sevilen, dünya tarafından ziyaret edilen bir mekanı haline gelecek. Harran’da ABD ve Japonya’dan gelmiş kafileler vardı. Harran’da çok eksiğimiz var, ama dünya bilmeye başladı. Bir tek şeye ihtiyacımız var. Dayanışmaya içerisinde, iyi niyetle barışa, kardeşliğe, dostluğa. Terör bu bölgenin en birinci düşmanı. Biz dünyada şu an turizmde 7. ülke haline geldik. Bu yıl 30 milyon milyondan fazla ziyaretçi ağırlayacağız.

10 milyonu sadece Antalya taşıyor. Bu bölge de 10 milyonu taşıyabilir. Daha fazlasını taşıyabilir. Milyonlarca çocuğumuz, esnafımız, ailemiz burada turizmin bereketinden yararlanabilir. Sadece turizm bu bölgenin insanca yaşaması, çok iyi bir hayat sürmesini sağlayabilir. Bölgenin herhangi bir kesiminde mayın patladığında, bir serseri kurşun bir çocuğumuzun, yurttaşımızın, insanımızın canını aldığı zaman bunun bedelini hep beraber ödüyoruz. Dışarıdan bakanlar Şırnak’ta mı, Tunceli de mi Şanlıurfa’da mı, Diyarbakır’da mı oldu onu bilmiyor ki. ‘Türkiye’de, Güneydoğu’da’ diyor ve Türkiye’de Güneydoğu’da olan ilgiyi bir burukluğa, sonra bir karamsarlığa dönüşüyor.

Onun için birinci şartımız bölgede barış, kardeşlik olmasıdır. Güvenlik içerisinde burayı Türkiye’nin en gelişmiş bölgesi haline getirebiliriz. Ama yıllardan beri burada çektiğimiz terör sıkıntısı en fazla bu bölgeye, Güneydoğu halkına zarar veriyor. Biz bir yandan bununla uğraşıyoruz, bir yandan da işte gördüğünüz gibi ben buraya 12 Eylül’den sonra geldim. Burası bir sıkıyönetim nezarethanesiydi ve sıkıyönetim savcılığıydı. Bugün bu mekanı bir kültür merkezi haline getirmeye çalışıyoruz. Ne kadar güzel bir noktaya geldiğinin göstergesidir. Diyarbakır’da herkes bize yardım etsin. Diyarbakır’ı barışın, kardeşliğin, dostluğun, hem geçmişteki acılarımızla yüzleşebildiğimiz özgürce, dostluğun, gelişmenin şehri haline getirelim.”

DİYARBAKIR CEZAEVİ

Günay, ”Diyarbakır Cezaeviyle ilgili çalışma ne olacak?” yönündeki soruya, cezaevinin bir badede boşaltılacağını, orada da bir ibret müzesi yapma konusunda niyetlerinin olduğunu belirtti.

Cezaevi boşaltıldıktan sonra yapılara bakmaları gerektiğini dile getiren Günay, ”Ama Diyarbakır’daki işlerin ağır ilerlemesi doğrusu beni ürkütüyor. Ben istiyorum ki Gaziantep’te 2008 yılında temel attık dün de açılışını yaptık. 2.5 yılda dünyanın en güzel müzelerinden birini yaptık. Diyarbakır’da işler biraz daha hızla ilerlesin. Diyarbakır surlarının dünya kültür mirasına gireceği kanaatindeyim. Diyarbakır surları İstanbul surları kadar önemli. Ama Diyarbakır’ın bir kardeşlik, barış ve esenlik şehri olması gibi temel şartı var. Bunu gerçekleştirin. Arkasından ne isterseniz isteyin” diye konuştu.

Bakan Günay, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yıldız’a İçkale’ye giriş yolunun düzenlenmesi gerektiğini belirterek, ”Girişe bir çeki düzen versinler. Bak Diyarbakır’la uğraşıyoruz. İyi şeyler yapıyoruz. Bir de yardımınızı göreyim yani” dedi.

AA