Kaza Raporunda İlginç Detay

Olaylar
Raporda, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Lapanta’nın TİB verilerince belirlenen enkaz bölgesini hiç aramadığı ortaya çıktı.   BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını k...
EMOJİLE

Raporda, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Lapanta’nın TİB verilerince belirlenen enkaz bölgesini hiç aramadığı ortaya çıktı.

 

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun hayatını kaybetmesine neden olan helikopter kazasıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kumlunun şok raporu ortaya çıktı. Cumhurbaşkanlığınıninternetsitesinde bir çok bölümü ‘siyah bantla’ kapatılarak yayınlanan rapordaki bazı satırlar, kopyalanıp yapıştırıldığında şoke edici bilgilere ulaşıldı. Kamuoyundan gizlenen ve kaza mahallinde yakılarak kısmen yok edilen helikoptere ait bazı parça ve atıkların, ‘DAK Timi’ ile ‘Ankara JOAK Dağcılık Timi’ tarafından yakıldığı tespit edildi.

 

TUĞGENERAL LAPANTA SUÇLU

 

DDK’nın,AdanaJandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Lapanta’yı dinlediği de belirlendi. Raporda, Lapanta’nın ismi banrlanırken, şöyle denildi:

 

"Enkazın bulunduğu Karayakup tepesinin hiç aranmadığı;cep telefonusinyallerinden tespit edilen kısmi alanların arandığı, amatör TRAC görevlisinin internet üzerinde muhtemel enkaz yeri diye işaretlediği bölgenin 9 kez arandığı, yüzlerce kilometrekare alanın gereksiz yere arandığı ve sonuçta enkazın ’17 köylü vatandaş’ tarafından bulunduğu anlaşılmıştır. Arama kurtarma çalışmalarını planlayan Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Lapanta ve bazı askeri personelin TİB’in belirlediği enkaz bölgesinin aranması konusunda gerekli dikkat ve titizliği göstermediği müşahade edilmiştir."

 

SKORSKY BANTLANDI

 

Bu arada, enkazda kaybolan bazı cihazların kim veya kimler tarafından alındığına ilişkin bölümdeki bazı kelimeler de bantlandı. Buradaki ifadelerde ise enkazın başından herkesin ayrılmasından sonra çalışma yapan "Kara Kuvvetlerine ait Skorsky helikopterin kaza kırım heyetinde" ifadelerinin karartıldığı görüldü.

 

YANLIŞ İSTİHBARATIN KAYNAĞI

 

Kaza günü "Yazıcıoğlu bulundu" haberinin kaynağı da DDK raporu ile ortaya çıktı. Raporda "ilk gün Kayseri Valisi’ne atfen yayınlanan habere kadar televizyonlarda yayınlanan haberlerin kaynağının ekseriyetleBBPyetkilileri olduğu ve bunların da kaynak olarak Jandarma İstihbaratı’nı gösterdikleri tespit edilmiştir. 17:28’den sonraki haberlerin kaynağının ise Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü istihbarat Şubesi olduğu görülmüştür. Bilgi kirliliği Hilmi Çaloğlu adlı kişiden kaynaklanmış" denildi.

 

SUNİ RÜZGARLA MI DÜŞÜRÜLDÜ?

 

Raporu değerlendiren BBP Genel Sekreteri Mustafa Destici, "Kaza ile ilgili şüphelerimiz vardı, şimdi daha da arttı" dedi. Helikopterin başka hava aracı tarafından düşürüldüğüne ilişkin kendilerine de duyum geldiğini belirten Destici, "Bazıları ‘uçak filosu uçtuğunda tesir edebilir, daha etkili hava aracı düşmesine sebep olabi-lir’ dedi. Sivil radarlar uçuşları tespit etmiş. Askeri radarlarda görülmüyor. Bize gelen bilgiler rüzgar etkisi oluşturularak düşürülmüş olabileceği yönünde. Bu iddialar aydınlatılmalı. Helikopter havada iken cihaz üstünde, düştükten sonra da var. Ama enkaz bulunduktan sonra ortadan kayboluyor. Özel yetkili savcı araştırsın" dedi.

 

TSK SANSÜRLEDİ

 

Helikopter düşmeden önce bölgede çok sayıda hava aracı trafiğinin tespit edildiği ifade edilen raporda, sivil radarlarda tespit edilen görüntülerin Genelkurmay’ın radarlarında bulunmadığı vurgulandı. Raporda "Sivil radarlarda görülen uçakların, Genelkurmay’ca gönderilen radar iz haritalarında olmadığı görülmüştür" ibareleri de siyah bantla kapatıldı.

 

(Bilal ÇETİN – BUGÜN )

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme