İşte TBMM’nin 2010 Yıldızı

Olaylar
Bir süre önce CHP saflarına katılan Tunceli Milletvekili Kamer Genç, 23. dönemin 3. yasama yılında, toplam 39 kategoride düzenlenen 637 etkinlikte yer aldı ve sözkonusu dönemin ”en etkin milletv...
EMOJİLE

Bir süre önce CHP saflarına katılan Tunceli Milletvekili Kamer Genç, 23. dönemin 3. yasama yılında, toplam 39 kategoride düzenlenen 637 etkinlikte yer aldı ve sözkonusu dönemin ”en etkin milletvekili” sıfatını kazandı.

”TBMM 23. Dönem 3. Yasama Yılı TBMM, Parti Grupları ve Milletvekilleri İzleme ve Performans Raporu”, Eğitim Sen Genel Merkezinde düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

Rapora göre, TBMM 23. Dönem 3. Yasama Yılı’nda Bağımsız Tunceli Milletvekili olan Kamer Genç, 39 kategoride 637 etkinlik gerçekleştirerek ”en etkin” milletvekili olarak belirlendi.

EN ÇOK DOKUNULMAK İSTENEN PARTİ

12’si AK Partili, 2’si Bağımsız, bir CHP ve bir TP’li olmak üzere toplam 16 milletvekiline ilişkin hiç bir etkinlik tespit edilemedi.

En çok dokunulmazlığı kaldırılması istenilen milletvekili sayısında, 22 milletvekili ile AK Parti birinci, 20 milletvekiliyle DTP ikinci sırada yer aldı.

EN ÇOK KANUN TEKLİFİNİ MEHMET ŞANDIR VERDİ

TBMM’de en çok kanun teklifinde imzası bulunan milletvekili 15 imza ile MHP Mersin Milletvekili Mehmet Şandır olurken, CHP Adana Milletvekili Hulusi Güvel 270 yazılı soru önergesiyle bu kategoride ilk sırayı aldı.

EN ÇOK SORU ÖNERGESİ AĞYÜZ’DEN

En çok sözlü soru önergesini CHP Gaziantep Milletvekili Yaşar Ağyüz verirken, en çok Meclis araştırması açılması önergesini CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, en çok genel görüşme açılması önergesini CHP Malatya Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu ile DTP Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş hazırladı.

EN ÇOK YANIT BAKAN ATALAY’DAN

TBMM 23. Dönem 3. Yasama yılında en etkin parti MHP olarak belirlenirken, en çok yazılı soru önergesini İçişleri Bakanı Beşir Atalay, en çok sözlü soru önergesini Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, en çok görüşülen madde üzerinde hükümet adına soruları Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve en çok gündem dışı konuşmayı Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker cevapladı. Hükümet adına görüşülen önerge/madde üzerinde en çok Maliye Bakanı Mehmet Şimşek karar/açıklamada bulundu.

EN ÇOK SATAŞANLAR

Parlamento’da Divan Başkanı olarak en çok oturumu CHP İzmir Milletvekili Güldal Mumcu yönetirken, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve AK Parti Ordu Milletvekili Hilmi Güler hakkında gensoru açılması önergesinde bulunuldu.

Kullandığı sözler üzerine karşı taraftaki milletvekiline söz hakkı verilmesine neden olunmasını ”sataşma” olarak değerlendiren rapora göre, TBMM’de en çok ”sataşma”da bulunan milletvekili AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş olarak belirlendi.

Meclis 23. Dönem 3. Yasama yılında, en çok yasama dokunulmazlığının kaldırılması istenilen milletvekili DTP Mardin Milletvekili Emine Ayna olurken, DSP İstanbul Milletvekili Ahmet Tan partisinden ihraç edildi.

EN DEVAMSIZ MİLLETVEKİLİ

Genel Kurul’a en çok devamsızlık yapan milletvekilleri AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak ile DTP Siirt Milletvekili Osman Özçelik oldu.

TBMM’de milletvekilleri hakkında açılan dava sayısında DTP birinci sırada yer aldı. Milletvekilleri hakkında açılan davaların yüzde 48’i ”Suçu ve suçluyu övmek, terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla açılırken, bu konuda da ilk sırada DTP geldi

internethaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme