İstanbul mitinge hazırlanıyor

Olaylar
KESK’in ‘Yoksulluğa, İşsizliğe, Güvencesizliğe Karşı Birlikte Mücadele’ sloganıyla düzenlediği bölge mitinglerinin beşincisi, 22 Aralık Cumartesi günü İstanbul’da yapılacak. Bakırköy Özgürlük Meydanı’...
EMOJİLE

KESK’in ‘Yoksulluğa, İşsizliğe, Güvencesizliğe Karşı Birlikte Mücadele’ sloganıyla düzenlediği bölge mitinglerinin beşincisi, 22 Aralık Cumartesi günü İstanbul’da yapılacak. Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda saat 14.00’te başlayacak miting öncesi çağrılar sürüyor. KESK’liler ile emek-demokrasi güçleri, birçok ilde işyeri işyeri gezerek, basın açıklamaları yaparak emekçileri ‘krize karşı emeğin haklarını savunmak için’ mitinge davet ediyor.

 

Dört örgütten ortak çağrı
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB dün İstanbul Makina Mühendisleri Odası’nda basın toplantısı düzenleyerek, tüm emekçileri mitinge çağırdı. Yapılan ortak açıklamada, “Krizin anlamı, milyonlarca yoksul-emekçi için ülkenin giderek yaşanamaz hale gelmesidir. Bugün temel mesele, bu büyük krizin faturasının kime ödetileceğidir. Üçte ikisi özel sektöre ve bankalara ait 467 milyar dolarlık dış borç ve bu devasa borcun ağır sonuçları, bu borçta sorumluluğu olmayan halka ödetilmek isteniyor. Oysa krizin faturasını, bu düzen sayesinde ceplerini dolduran ve krizi yaratan patronlar ve siyasi iktidar ödemeli” ifadeleri kullanıldı.

“Bu ülkenin tüm zenginlerini yaratan çoğunluğunun krizden korunması için omuz omuza vermek zorundayız” denen açıklamada, emekçilerin acil talipleri şöyle sıralandı: “Başta asgari ücret olmak üzere tüm ücretlerde ekonomik krizin etkileri telafi edilsin, en az gerçek enflasyon oranında zam yapılsın. Temel hizmetler olan doğalgaz, su, elektrik ve ulaşıma zam yapılmasın, yapılan zamlar geri alınsın. Şirketlerin krizi fırsata çevirerek işçi çıkarmaları yasaklansın.”

istanbul-mitinge-hazirlaniyor-543693-1.

Zonguldak’ta ziyaretler
KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen ile KESK’e bağlı sendikaların yöneticilerinden oluşan heyet, önceki gün Zonguldak’ta işyerlerini ve çeşitli örgütleri ziyaret ederek mitinge çağrı yaptı. Ziyaretlerde krizin giderek derinleşeceğine vurgu yapılarak, “İş güvencemize, ekmeğimize sahip çıkmak için tüm emek ve meslek örgütleri, siyasi partiler ve demokrasi güçlerini, Zonguldak halkını İstanbul bölge mitingine davet ediyoruz” dendi.

KESK MYK üyesi İlhan Yiğit’in içinde olduğu KESK heyeti de Kocaeli’nde CHP, HDP, Halkevleri, EMEP’in de aralarında olduğu siyasi partileri ve DİSK Genel-İş Kocaeli Şubesi’ni ziyaret etti. Partiler ve Genel-İş üyeleri mitinge katılacaklarını duyurdu. SES üyeleri de İstanbul, Sakarya, Bolu, Bursa ve Kırklareli’nde işyerlerini gezerek çalışmalarını sürdürüyor.

***

HAZİRAN’dan mitinge çağrı

Birleşik Haziran Hareketi de miting için yoğun bir çalışma yürütüyor. HAZİRAN Meclisleri, İstanbul’un çeşitli mahallelerinde hem afişleme yaparak hem de bildiri dağıtarak tüm emekçileri 22 Aralık’ta Bakırköy’de olmaya ve krize karşı omuz omuza mücadele etmeye çağırıyor.

 

 

Kaynak: Birgün

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme