İskender Pala’nın ‘tarihi yalanları’

Olaylar
İslami camianın yakından tanıdığı tarihçi Kadir Mısıroğlu gerçekleştirdiği Cumartesi Sohbetleri’nde, İskender Pala’nın yayınlamış olduğu bazı kitaplardan yola çıkarak soru yöneltilmesi üze...
EMOJİLE

İslami camianın yakından tanıdığı tarihçi Kadir Mısıroğlu gerçekleştirdiği Cumartesi Sohbetleri’nde, İskender Pala’nın yayınlamış olduğu bazı kitaplardan yola çıkarak soru yöneltilmesi üzerine bir dersi baştan başa dolduracak bir soru olduğunu ifade ederek Pala ile ilgili ‘’Bir defa bu İskender Pala denilen adam kendi ağzıyla diyorki bunu ben kurguluyorum. Ben onun kitabını okumadım. Televizyonda birkaç konuşmasına şahit oldum. Onu da dindar diye ordudan atılmış diye takdir ediyordum. Ben bunu kurguluyorum ne demek? Açıkca ben yalan söylüyorum demektir” dedi.

Kendisinin de tarihi roman yazdığını, vukuatın tarih olduğunu yaptığının sadece aralarını doldurmak olduğunu söyleyen Mısıroğlu, Pala için ”Sen olmayan bir şeyi icat ediyorsun. Bunu da utanmadan itiraf ediyorsun. O zaman Sinan gibi bir adam için değil hayali bir adamı istediğin kimseyle aşık et’ diye konuştu.

Osmanlı ile ilgili açık fotoğrafların yayınlanmasına değinen Mısıroğlu, ”O zaman kadınların fotoğraflarını kadınlar çekerdi bu fotoğraflar Cumhuriyet’ten sonra ortaya çıkmaya başladı. O zaman kimse bunları görmezdi’’ dedi.

Konuşmasında Can Yücel’in mezarına yapılan saldırıya değinen Mısıroğlu, bu saldırının cahilane olduğunu ve Can Yücel ile ilgili İskender Pala’nın ‘onun o güzel şiirlerini biz mektepte gençlere öğretseydik, kimsenin onun mezarını tahrip etmezdi. ‘’ sözleri ile ilgili ise  ‘Neymiş onun güzel şiirleri? Din aleyhtarı, Peygamber aleyhtarı, İslam düşmanlığı’’ diyerek tepki gösterdi.

Tiem Türk

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme