İHH Koordinatörü silahlı saldırıya uğradı

Olaylar
11 Haziran 2012 günü Kenya Dadaab’ta bulunan mülteci kampındaki çalışmalara katılmak üzere Nairobi’ye giden İHH Acil Yardım Görevlisi Abdullah Özkaya silahlı saldırıya uğradı. Somali’...
EMOJİLE

11 Haziran 2012 günü Kenya Dadaab’ta bulunan mülteci kampındaki çalışmalara katılmak üzere Nairobi’ye giden İHH Acil Yardım Görevlisi Abdullah Özkaya silahlı saldırıya uğradı.

Somali’den Kenya’da bulunan Dadaap Kampı’nda mülteci olarak yaklaşık altıyüz bin Somaliliye yardım etmek için yardım çalışmalarında bulunmak için Kenya’da bulunan İHH  İAcil Yardım Görevlisi Abdullah Özkaya silahlı saldırıya uğradı.Saldırıyı kim yada kimlern neden yaptığı araştırılırken, daha önce  de İHH’nın Somali ve Kenya’daki çalışmalarından rahatsız olan bazı kesimlerin yardım çalışmasını engellemeye çalıştığı biliniyor. Şimdi saldırının arkasında kimlerin olduğu merak ediliyor

İHH’dan konu ile ilgili yapılan açıklamada: 12 Haziran sabahı Kenya’nın başkenti Nairobi’den Dadaab’taki kampa ulaşmak üzere vakıf yardım koordinatörü ve bir şoför ile birlikte yola çıkan ekibimizin aracı kısa bir süre sonra kimliği belirsiz saldırganlar tarafından durduruldu.

Direk olarak Abdullah Özkaya’ya silahla ateş eden saldırganlar ardından ekibimizin yanındaki her şeyi alarak uzaklaştılar. Sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırılan arkadaşlarımıza yapılan ilk müdahalenin ardından akciğerlerinden yaralanan Abdullah Özkaya başka bir hastaneye kaldırıldı.

Ekibimizdeki diğer arkadaşlarımızda herhangi bir olumsuz bulunmamakta olup, Abdullah Özkaya’nın durumu takip edilmektedir. Arkadaşlarımıza yapılan bu bilinçli saldırının, planlı olmasından endişe etmekteyiz.

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın açıklaması:

"12 Haziran sabahı Kenya’nın başkenti Nairobi’den Dadaab’taki kampa ulaşmak üzere vakıf yardım koordinatörü ve bir şoför ile birlikte yola çıkan ekibimizin aracı kısa bir süre sonra kimliği belirsiz saldırganlar tarafından durduruldu. Direk olarak Abdullah Özkaya’ya silahla ateş eden saldırganlar ardından ekibimizin yanındaki her şeyi alarak uzaklaştılar. Sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırılan arkadaşlarımıza yapılan ilk müdahalenin ardından akciğerlerinden yaralanan Abdullah Özkaya başka bir hastaneye kaldırıldı. Ekibimizdeki diğer arkadaşlarımızda herhangi bir olumsuz bulunmamakta olup, Abdullah Özkaya’nın durumu takip edilmektedir. Arkadaşlarımıza yapılan bu bilinçli saldırının, planlı olmasından endişe etmekteyiz"

Time Türk