Her Yerde Kar Var

Olaylar
Sabaha karşı başlayan kar yağışı, Avrupa Yakasında Büyükçekmece ve Beylikdüzü, Anadolu Yakası’nda ise Tuzla, Pendik, Kartal ve Maltepe ilçelerinde kuvvetli fırtına ile birlikte görüldü. İstanbul...
EMOJİLE

Sabaha karşı başlayan kar yağışı, Avrupa Yakasında Büyükçekmece ve Beylikdüzü, Anadolu Yakası’nda ise Tuzla, Pendik, Kartal ve Maltepe ilçelerinde kuvvetli fırtına ile birlikte görüldü.

İstanbul’un diğer ilçelerinde de kar yağışı zaman zaman karla karışık-yağmur şeklinde devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı kış çalışma araçları da buzlanmaya karşı ana arterlerde hazır bekletildi. 
    
-ULUDAĞ’DA KAR KALINLIĞI 25 SANTİMETRE 
     
Kayak ve kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ’da kar kalınlığı 25 santimetreyi buldu.

Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkililerinden alınan bilgiye göre, gece geç saatlerden itibaren etkili olan yağış ile birlikte ‘oteller bölgesi’nde kar kalınlığı 25 santimetreye ulaştı.

Hava sıcaklığının eksi 9 derece olarak ölçüldüğü Uludağ’da, görüş mesafesi yağış nedeniyle zaman zaman 50 metreye kadar düşüyor.

Uludağ’da kar yağışının süreceği bildirildi. 
    
-SPİL DAĞI’NDA 30 SANTİMETRE KAR- 
     
Manisa İl Çevre ve Orman Müdürü Yahya Güngör, Manisa’da dün gece başlayan kar yağışı nedeniyle Spil Dağı’nda kar kalınlığının 30 santimetreye ulaştığını bildirdi.

Güngör, Spil Dağı Milli Parkı’nda kar yağışının sürdüğünü, araçların milli parka zincirsiz çıkışına izin verilmediğini hatırlattı.

Güngör, Turgutalp mevkisinden itibaren yolun açık olduğunu ancak devam eden kar yağışı nedeniyle yol temizlenmesine henüz başlanmadığını belirterek, zirveye çıkacak vatandaşlara uyarıda bulundu. 

Öte yandan gece yarısından itibaren sabaha kadar aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle Manisa-İzmir yolu Sabuncubeli mevkisinde yolun kısa süreli kapandığı öğrenildi. 
    
İDO’NUN BAZI SEFERLERİ İPTAL- 
     
İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş’nin (İDO) bazı seferleri, elverişsiz hava koşulları nedeniyle iptal edildi.

Saat 07.30’daki Yalova-Yenikapı, saat 07.50’deki Bostancı-Kartal/Yalova, saat 08.00’deki Armutlu-Armutlu/Yenikapı-Bostancı, saat 09.30’daki Yalova-Kartal, Bursa-Yenikapı-Kadıköy, Bandırma-Yenikapı-Bostancı deniz otobüsü seferleri ile saat 07.30’daki Yenikapı-Bursa, Bursa-Yenikapı, Yenikapı-Bandırma, Pendik-Yalova, Yalova-Pendik ve saat 08.15’deki Pendik-Yalova hızlı feribot seferleri iptal edildi.

Şehir Hatları seferlerinden Üsküdar-Eyüp ve Eminönü-Kadıköy hattındaki vapur seferleri de saat 09.00 itibariyle karışılıklı olarak yapılamayacak. 
    
ÇANAKKALE BOĞAZI’NDA FIRTINA- 
     
Çanakkale Boğazı’nda etkili olan fırtına deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor.

Saatteki hızı zaman zaman 50 kilometreye çıkan fırtına dolayısıyla Gelibolu-Lapseki, Geyikli-Bozcaada, Kabatepe-Gökçeada ve Erdek Marmara arasındaki araba vapuru seferleri yapılamadı.

Çanakkale Boğazı ile adalar arasında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş yetkilileri, boğazda deniz ulaşımının şu an için sadece Çanakkale-Eceabat arasında sürdürüldüğünü bildirdi.

Meteoroloji yetkilileri, fırtınanın gün içinde hızını giderek artıracağını ve yarına kadar devam edeceğini ifade etti. 
    
MARMARA’DA POYRAZ- 

Marmara’da dün gece saatlerinde etkisini arttıran poyraz, deniz ulaşımını olumsuz etkiledi.

Şiddetli poyraz nedeniyle İstanbul ve Çanakkale boğazlarında gemi trafiği aksadı. Marmara’da bazı deniz otobüsü, feribot ve vapur seferleri iptal edilirken Gemi Trafik Hizmetleri yetkilileri, küçük tonajlı gemilerin boğazlardan geçmemesi için telsizle uyarılarda bulundu. 

Boğazlardan geçmek üzere Marmara Denizi’nde seyreden yerli ve yabancı bandıralı 43 şilep ve tanker, saatteki hızı zaman zaman 80 kilometreye ulaşan poyraz nedeniyle yollarına devam edemeyince, rotalarını Tekirdağ’ın Şarköy ilçesi sahiline çevirerek demirledi.

Geceyi Şarköy’de geçiren gemilerde bulunan personel fırtına, 3 metreye ulaşan dalgalar ve gece başlayan sağanak nedeniyle karaya çıkamayarak geceyi gemilerinde geçirmek zorunda kaldı.

Şiddetli fırtınanın sabah saatlerinde etkisinin azalması ardından 31 yerli ve yabancı bandıralı şilep ve tanker güneşin doğması ile birlikte Şarköy’den demir alarak boğazlardan geçmek üzere rotalarına göre hareket etti. 12 gemi ise hava koşullarının daha da iyileşmesi için Şarköy’de demirli bekliyor.

Öte yandan, aniden bastıran fırtına Şarköylü balıkçıları da olumsuz etkiledi. Meteorolojinin uyarılarını dikkate alan bazı balıkçılar balığa çıkmazken, Marmara’da balıkta bulunan bazı tekneler ise Şarköy, Mürefte ve Hoşköy balıkçı barınaklarına sığındı.

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme