Hayatını kaybeden madenciler toprağa veriliyor

Olaylar
Soma Belediyesi ekipleri, ilçe mezarlığında defin işlemleri hazırlıklarına başladı. Belediyeye ait 2 iş makinesi ve işçiler aracılığıyla birer metre arayla kazılan 110 mezar d...
EMOJİLE

Soma Belediyesi ekipleri, ilçe mezarlığında defin işlemleri hazırlıklarına başladı. Belediyeye ait 2 iş makinesi ve işçiler aracılığıyla birer metre arayla kazılan 110 mezar dikkatleri çekti.  

Kırkağaç Belediyesi ekipleri de ilçedeki mezarlıkta çok sayıda mezar açtı. 

Faciada hayatını kaybeden ve savcılık işlemlerinin tamamlanan işçilerin cenazeleri de aileleri tarafından teslim alındı.

Ailesi tarafından alınan İsmail Canbal’ın (52) cenazesi, Parkaltı Camisi’nde Diyanet İşleri Başkan vekili Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz’ın kıldırdığı cenaze namazının ardından Soma Belediye Mezarlığı’na defnedildi.

Daha sonra 3 işçinin daha cenaze namazları kılınarak, Soma ve Kırkağaç’ta toprağa verildi.  

Öte yandan felaketin yaşandığı ilçede bir çok esnaf da, camlarına “başımız sağ olsun” yazısı asarak iş yerlerini açmadı. 

HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel Soma’daki maden faciası üzerine olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. 

Tuncel, beraberinde HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ve partililerle birlikte Soma’ya gelerek maden sahasına geçti. Burada yürütülen çalışmaları inceleyen Tuncel, daha sonra AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi’ni ziyaret ederek Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’la görüştü. 

Olay ve çalışmalar hakkında bilgi alan Tuncel daha sonra alandan ayrıldı.

Soma ilçesindeki maden ocağında çıkan yangında yaralanan 2 maden işçisi İzmir’deki hastanelerde tedavi altına alındı.

Soma ilçesindeki maden ocağında meydana gelen yangında yaralanan ve Akhisar Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Hasan Kuzu, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Atatürk EĞitim ve Araştırma Hastanesi’ne, Engin Altınöz (30) ise Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi.

Yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi.