Halkbank yurt dışından borçlanacak

Olaylar
Halkbank, banka yetkilisi Hakan Atilla’nın Amerika’da Mart 2017’de tutuklanmasının ardından ilk defa yurt dışı tahvil ihracı kararı aldı. Banka dün akşam KAP’a yaptığı açıklama...
EMOJİLE

Halkbank, banka yetkilisi Hakan Atilla’nın Amerika’da Mart 2017’de tutuklanmasının ardından ilk defa yurt dışı tahvil ihracı kararı aldı.

Banka dün akşam KAP’a yaptığı açıklamada yurt dışında 2 milyar dolara kadar tahvil ihracına karar verdiğini duyurdu. Bankanın açıklamasına göre öz kaynak hesaplamasına dahil edilecek olan teminatsız borçlanma araçlarının azami vadesi 12 yıl olacak.

Banka en son Temmuz 2016’da 175 milyon dolar ve 476.5 milyon dolar tutarında sendikasyon sağlamış, geçen sene vadesi geldiğinde ise bu sendikasyonun çevirmemişti. Halkbank’ın en son eurobond ihracı ise 30 Haziran 2016’da 500 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.

Halkbank’ın, Atilla’nın ABD’de yargılandığı dava sürecinde yurt dışı borçlanması azalmış, banka fonlama tarafında TL kaynaklara yöneliminin süreceğini, sendikasyon veya yabancı para tahvil ihracının ise uygun şartlar sağlandığında gündeme alınacağını açıklamıştı. TL kaynaklara yönelim de bankanın fonlama maliyetlerini artırmıştı.

Banka hisseleri 6.93 liraya kadar çıkmasının ardından saat 14:05’te yüzde 1.78 primle 6.88 lira seviyesinde. Aynı saatte bankacılık endeksi yüzde 0.44 ve BIST 100 endeksi yüzde 0.25 yükselişte.

 

 

 

Kaynak: Yeniçağ

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme