Eski AKP’li Hüseyin Çelik: Abdülhamid devri istibdattır

Olaylar
Kişisel internet sitesinde “Sultan II. Abdülhamit İngilizlere Niçin Sığındı?” başlıklı bir yazı dizisi yayınlayan eski AKP milletvekili Kültür ve Milli Eğitim Eski Bakanı Hüseyin Çelik, ye...
EMOJİLE

Kişisel internet sitesinde “Sultan II. Abdülhamit İngilizlere Niçin Sığındı?” başlıklı bir yazı dizisi yayınlayan eski AKP milletvekili Kültür ve Milli Eğitim Eski Bakanı Hüseyin Çelik, yeniden kamuoyunun gündeminde. 

Osmanlı’yı ayakta tutan II. Abdülhamid Han için eleştirel bir yazı hazırlayan Çelik, dönemin “Ümmetçilik” anlayışını Pan-İslamcılık olarak niteledi. II. Abdülhamid Han döneminin bir “baskı rejimi” olduğu iddiasında bulundu.

Öte yandan eski AKP’li Çelik’in hazırladığı yazı dizisinin ikincisinde günümüze ilişkin göndermeler de dikkatlerden kaçmadı. “Devlet-i Ebed-müddet”, “Devletin Bekası”, “Hilafetin Bekası” kavramlarının birer mazeret olduğunu ileri süren Hüseyin Çelik, despot rejimlerin bu ve benzeri mazeretlere sığındığını kaydetti.

 

Sultan Abdülhamid de bütün faniler gibi, hatasıyla sevabıyla izler bırakarak bu alemden göçüp gitti. Bize düşen övgü ve sövgü saplantısına düşmeden onu gerçek yüzüyle tanımak ve tanıtmaktır. Onun sıkı idaresine, “Devlet-i Ebed-müddet”, “Devletin Bekası”, “Hilafetin Bekası” gibi mazeretler üretenler bilsinler ki, yanılıyorlar. Çünkü bütün despot rejimler bu ve benzeri mazeretlere sığınıyorlar. Unutmayalım ki, yönetimde esas olan, insanların huzur ve mutluluğudur. Devlet bunu sağlıyorsa bir anlam ifade eder. Günümüz dünyasında da özgürlükleri, güvenlik kaygısına feda eden yönetimler de “kamu düzeni ve güvenliği”, “devletin bekası”, “milli menfaatlerimiz”, “asayişin temini” gibi gerekçeler ileri sürüyorlar.

Eski AKP milletvekili, Kültür ve Milli Eğitim Eski Bakanı Hüseyin Çelik

 

 

Kaynak: Milli Gazete