SON DAKİKA

Gençlik Haber Sitesi | On5yirmi5.Com

Erdoğan, Müjdeyi Mardin’de Verdi

Erdoğan, Müjdeyi Mardin’de Verdi
Avatar
Uğur Yılmaz( yilmazzugurr.96@gmail.com )
3 görülme
21 Haziran 2019 - 9:14

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Bu ülkede terörün yol açtığı, terörün istismar ettiği, yoksulluğun yol açtığı acıların dindirilmesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Samimiyetle başlattığımız milli birlik ve kardeşlik sürecini samimiyetle, kararlıklıkla sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi.

Erdoğan, Mardin Karayolları Şefliği önündeki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, sorunların üzerine gittiklerini belirterek, kadınlarla birlikte çözümler ürettiklerini söyledi.

Başkalarının sorunları istismar ederken, kendilerinin sorunların üzerine gittiklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, ”9 yılda eğitimden sağlığa, adaletten emniyete, ekonomiden siyasete, dış politikadan demokratikleşmeye kadar her alanda önce kadın dedik, önce çocuk dedik. Çünkü ‘kadınlar huzurlu olursa aile huzurlu olur’ dedik. Aile huzurlu olursa toplum huzurlu olur, ülke huzurlu olur” diye konuştu.

-”Kalıcı, kapsayıcı çözümler ürettik”-

Türkiye’nin, Trakya’nın, Anadolu’nun tüm analarının hayır dualarını almanın gayreti içinde olduklarını, göstermelik değil, kalıcı, kapsayıcı çözümler ürettiklerini anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

”Birkaç hafta önce bir siyasi partinin ilçe başkanlığında, o partinin üyesi olan, ilçe başkanlığının üyesi olan kadınlar tartaklandı, şiddete maruz kaldı. TBMM’de bir kadın gazeteci o siyasi partinin gençlik kolları başkanı tarafından şiddete maruz bırakıldı. Seçimler öncesinde, seçim otobüslerinde kadınlara şiddet uyguladı, ama bunlar asıl şiddeti üniversite kapılarındaki kız çocuklarına uyguladılar. Başörtülü kız çocuklarını, üniversite kapılarından döndürdüler. Kurdukları ikna odalarında kız çocuklarına işkence uyguladılar. Nice kız çocuğumuzu üniversiteyi bırakmak, eğitimi yarıda kesmek, yurt dışında çare aramak zorunda bıraktılar. Bütün bunları yapanları, ikna odalarının mucitlerini kendi partilerinden milletvekili yaptılar.

Bir başka siyasi parti, terör örgütünün gölgesinde siyaset yapan parti… Kadın hakları, insan hakları konusunda süslü nutuklar atarken, terör örgütünün cinayetleri karşısında tek kelime söylemedi, söyleyemedi. Bingöl’de üç çocuğunu korumak için canlı bombanın üzerine kapanan, üç çocuğunun gözü önünde hayatını kaybeden merhum Hatice Belgin kardeşimiz için tek kelime kınama, tek kelime eleştiri yapmadılar, yapamadılar. Batman’da karnındaki bebekle şehit edilen Mizgin Doğru kardeşimiz için tek kelime edemediler. Siirt’te bir aracın içinde yüzlerce mermiyle öldürülen 4 tane hanım kardeşimiz için seslerini çıkaramadılar, İstanbul’da bir belediye otobüsünde molotofla yakılarak katledilen Serap kızımız için, Diyarbakır’da bir mağarada günlerce işkence görüp, 4 kadın terörist için ağızlarını bile açamadılar. Çünkü bunlar sadece istismar siyaseti yaparlar, bunlar kadınları sadece oy deposu olarak görürler. Bunlar anneleri sadece kendilerine terörist devşirmek için araç olarak görürler.”

-”Milli birlik ve kardeşlik sürecini sonuna kadar sürdüreceğiz”-

Başbakan Erdoğan, kadınların yoksulluğunun, gözyaşının, çaresizliğinin istismar edilmesi ve yaşanan acılara son verilmesinin mücadelesini verdiklerini belirterek, ”Bu uğurda ne gerekiyorsa onu yapacağız. Bu ülkede terörün yol açtığı, terörün istismar ettiği, yoksulluğun yol açtığı acıların dindirilmesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Samimiyetle başlattığımız milli birlik ve kardeşlik sürecini samimiyetle, kararlıklıkla sonuna kadar sürdüreceğiz” diye konuştu.

Türklük, Kürtlük, Lazlık, Çerkezlik, Gürcülük, Abazalık şu ya da bu ayrımı yapmadıklarını, yaratılanı Yaradandan ötürü sevdiklerini anlatan Erdoğan, ”Kimse yaradılıştan suçlu olarak doğamaz, kimse hangi etnik unsura, hangi etnik yapıdan doğacağını bilebilir mi, bilemez. Kimisi Türk olur, kimisi Kürt olur, kimisi Alman olur, beyaz ırktan olur, şu olur, bu olur her şey olabilir, ama biz insanları ayırmayız, dışlamayız. Onun için bizim değerlerimiz içerisinde dışlama yok, ayrımcılık yok. Sadece insanı insan olarak saygıyla karşılamak ve sevmek var” dedi.

-”Uludere’nin acısı, bizim acımızdır”-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Salı günü eşi Emine Erdoğan, kızı Sümeyye Erdoğan ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in milletvekilleriyle birlikte Uludere’yi ziyaret ettiğini de anımsatarak, orada acılı ailelerle, kardeşini, çocuğunu, eşini kaybetmiş vatandaşlarla buluştuklarını, dertleştiklerini söyledi.

”Uludere’nin acısı, bizim acımızdır. Uludere’de kaybedilen canlar şüphesiz ki bizim canlarımızdır” diyen Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu.

”Biz bu meseleyi gerek askeri yargı, gerek sivil yargı sonuna kadar takip ediyoruz, edeceğiz. Bu meselenin (Uludere olayının) istismar edilmesine, siyasi bir malzeme olarak kullanılmasına, siyasi vampirler tarafından fırsat gibi görülmesine müsaade etmeyeceğiz. Biz ölenlerin üzerinden, ölenlerin etnik kimliğine, yaptıkları işe, inançlarına, mezheplerine bakmayız. Bu ülkenin her bir vatandaşı bizim nazarımızda birdir, birinci sınıf vatandaştır. 75 milyonun bizim samimiyetimizden emin olmasını istiyorum. Mardin’in, Mardinli kardeşlerimin bizim samimiyetimizden hasbiliğimizden emin olmasını diliyorum. Bizler birbirimize inanırsak, birbirimize güvenirsek bizim aşamayacağımız hiçbir engel yok. Allah’ın izniyle, sizlerin desteğiyle ve hayır duasıyla 9 yılda çok önemli işler başardık, önemli adımlar attık, aynı kararlılıkla devam edecek, bölgenin vatandaşlarımın sorunlarını hepsinin sorunlarını, ister Zaza olsun, ister Türk olsun, ister Kürt olsun hepsinin sorunlarını çözdük, çözüyoruz, çözeceğiz.”

-Mardin Artuklu Üniversitesi-

Başbakan Erdoğan, Mardin’e Artuklu Üniversitesinin kurulduğunu hatırlatarak, şu anda 3 bin 200 öğrencisi ve 200 akademisyeni ile üniversitenin bölgenin parlayan bir yıldızı haline geldiğini vurguladı.

İslam bilimleri ve dünya dilleri bölümleri olan ilahiyat fakültesinin Mardin’e kazandırıldığını, Yaşayan Diller Enstitüsü’nün kurulduğunu, ABD ve İngiltere’den sonra sadece Mardin Artuklu Üniversitesi’nde bulunan Süryani Dili ve Kültürü Yüksek Lisans Programının oluşturulduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, ”Mardin’in bereketli topraklarının verimini daha da artıracak ziraat yüksek okulunu kurduk. Bu yıl eğitime başlayan Kürt Dili ve Edebiyatı bölümünü açtık, hayırseverlerimizin de desteğiyle dünyanın mimarlık harikası, tarih harikası olan Mardin’e bir mimarlık fakültesi kurduk. Çünkü, Mardin’in taşçılığı çok önemliydi, ama bu kayboluyordu, onun için bu harika işçiliği kazanmamız, bu alanda yeni sanatkarlar yetiştirmemiz gerekiyor” dedi.

Başbakan Erdoğan, meslek okullarının kurulduğunu ve ağırlığın bu okullara verileceğini, endüstri meslek liseleri, bilişim teknolojisi okulları, motor meslek liseleri ve imam hatip okullarının artırılacağını, fen liseleri ile anadolu liseleri üzerinde çalıştıklarını belirterek, ”Meselenin çözümü için ne gerekiyorsa bunu yapacağız, ama sizin de destek olmanızı, sizin de daha güçlü şekilde destek vermenizi istiyorum. Artık inşallah meslek okulu mezunlarının önündeki engel de kalktı ve böylece oralardan mezun olan kardeşlerimiz, yavrularımız da istedikleri okullara gidebilecekler” diye konuştu.

Mardinli anne ve babalara da seslenen Başbakan Erdoğan, ”Ne olur artık çocuklarımıza sahip çıkalım. Artık çocukların 13 yaşında, 14 yaşında dağa çıkartılmasına, istismar edilmesine, birer kardeş katili haline getirilmesine karşı çıkalım. Anneler size sesleniyorum, babalara sesleniyorum; çocuklarınızın dağa gitmesine engel olun, bu okulları, bu üniversiteyi, bu eğitim yuvalarını çocuklarımız için bir fırsata dönüştürelim. Çocuklarımızın 13, 15 yaşında dağda katledilmesine seyirci kalmayalım” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mardin’in 764 bin 33 kişilik nüfusuyla büyükşehir olma hakkını elde ettiğini belirterek, ”Şimdi Mardin’in mülki sınırları büyükşehir sınırı olacak. Mardin 2014 yerel seçimlerine büyükşehir belediyesi olarak girecek” dedi.

Başbakan Erdoğan, Mardin Valiliği’nin Karayolları Şefliği önündeki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Mardin’e büyükşehir müjdesi verdi.

Sözlerine ”Bugün sizlere başka bir müjde veriyorum” diyerek başlayan Erdoğan, şöyle konuştu:

”7 Haziran’da burada yaptığı konuşmada, ‘Mardinli anne babalar biraz daha gayret edin, eğer gayret ederseniz Mardin büyükşehir olur’ dedim. Siz de gayret ettiniz. Neticede 750 bin nüfusu geçen şehirlerimizin büyükşehir statüsüne kavuştuğunu biliyordunuz. 2011 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verilerine göre Mardin 764 bin 33 kişilik nüfusuyla büyükşehir olma hakkını elde etti. Şimdi Mardin’in mülki sınırları büyükşehir sınırı olacak. Mardin 2014 yerel seçimlerine büyükşehir belediyesi olarak girecek. Büyükşehir, şimdiden hayırlı olsun.”

Törenin yapıldığı Karayolları Şefliği önündeki alanın yanındaki parkla birleştirilip halka açılacağı müjdesini de veren Erdoğan, pisti uzatılan Mardin Havaalanı’nın 6 ay içinde uluslararası havaalanına çevrileceğini açıkladı. Erdoğan, tarihi kalenin onarılması için Milli Savunma Bakanlığı’na talimat verdiğini de dile getirdi.

Her üniversite öğrencisine ayda 440 lira, yüksek lisans öğrencilerine ayda 520 lira, doktora öğrencilerine ise ayda 780 lira burs ya da kredi verildiğini kaydeden Erdoğan, ”AK Parti iktidarı bu, farkımız bu. Bizden öncekilerin ne yaptıkları belli, bizim de ne yaptığımız belli. Onlar konuşacak biz iş yapacağız, farkımız bu” dedi.

-Soğuk havaya rağmen paltosunu çıkardı-

Mardin’e hizmetlerinden dolayı plaket verdiği iş adamı Halit Narin’den 24 derslikli lise, Kabala Belediye Başkanı Şakir Nuhoğlu’ndan da cami ve okul yaptırma sözü alan Erdoğan, daha sonra 38 yeni tesisin toplu açılış kurdelesini kesti.

Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan’ın yanı sıra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Mardin milletvekilleri ve iş adamları eşlik etti.

Toplu açılış töreninde kürsüye paltosuyla gelen Erdoğan’ın konuşmasını soğuk havaya rağmen paltosunu çıkarıp ceketle yapması dikkati çekti.

AA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
SON DAKİKA HABERLERİ
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

sisli escortbeylikduzu escortkartal escortantalya escortbodrum escortgebze escortalanya escortbursa escortmersin escortsamsun escortkayseri escortkonya escortgaziantep escortadana escortizmir escorteskisehir escortizmit escortkocaeli escortkusadasi escortankara escortistanbul escortpendik escort