Endonezya’da Kayıp Sayısı Artıyor

Olaylar
Pazartesi günü Sumatra Adası açıklarında meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki deprem sonucu oluşan 3 metre yüksekliğindeki tsunami yüzlerce evi yerle bir ederken, dalgaların alıp götürdüğü 500’den f...
EMOJİLE

Pazartesi günü Sumatra Adası açıklarında meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki deprem sonucu oluşan 3 metre yüksekliğindeki tsunami yüzlerce evi yerle bir ederken, dalgaların alıp götürdüğü 500’den fazla insanın kayıp olduğu açıklandı. Uçak ve helikopterlerin arama kurtarma çalışmalarına katıldığı ülkede, çalışmaların kötü hava şartları nedeniyle yavaş ilerlediği açıklandı. Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono‘nun da Vietnam‘a yaptığı geziyi yarıda kesip, kurtarma çalışmalarını yerinde incelemek üzere afet bölgesine gittiği öğrenildi.

Depremin tetiklediği ve tekrar faaliyete geçirdiği Merapi volkanından püsküren sıcak küllerle hayatını kaybedenlerin sayısının da 25’e çıktığı açıklandı. Yanardağda dün üç patlama yaşandığı ve bu nedenle yanardağ çevresindeki köylerin kül ile kaplandığı belirtilirken, 22 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı aktarıldı. Tahliye edilen halk, geçici sığınaklara yerleştirildi; ancak pek çok kişinin bölgeden ayrılmayı reddetmesi, kurtarma görevlilerinin ölü sayısının tırmanabileceği endişesini artırıyor.

Zehirli duman ve külden yüzlerce hayvanın telef olduğu bildirildi. Uzmanlar, bölgedeki kül seviyesinin biraz azaldığını, ancak yanardağın tekrar faaliyete geçebileceğini söylüyor. Dünyanın en faal yanardağlarından biri olan Merapi volkanında en son 2006 yılında meydana gelen sarsıntılar ve dağdan yuvarlanan taşlar sonucu 2 kişi ölmüştü. 1994’te ise Merapi volkanının püskürmesi sonucu 60 kişi hayatını kaybederken, 1930’dan bu yana aynı volkan bin 300 can aldı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme