Elektriği Doğru Kullanarak Tasarruf Etmenin Yolları

Olaylar
Elektrik fiyatları genellikle el yakabiliyor. Elektrik faturanız geçen aya göre fazla geldiyse, tasarruf yapmanızın vakti gelmiş demektir. Yapmanız gereken şeyleri alışkanlık haline getirerek ufakta o...
EMOJİLE

Elektrik fiyatları genellikle el yakabiliyor. Elektrik faturanız geçen aya göre fazla geldiyse, tasarruf yapmanızın vakti gelmiş demektir. Yapmanız gereken şeyleri alışkanlık haline getirerek ufakta olsa elektrik tasarrufu yapabilirsiniz. Aklınızda bulunması gereken ufak şeyler sırasıyla aşağıdan bakabilirsiniz.

Elektrik borç sorgulama uygulamaları ile hangi aylarda daha fazla elektrik kullandığınızı öğrenebilir ve ona göre tasarruf planı yapabilirsiniz. 

1-  Duş Alırken Boşa Giden Su

Birçok insan evinde elektrikli su ısıtıcısı kullanıyor ve bu ısıtıcılar suyu ısıtırken elektrik harcıyor. Duş yaparken sıcak suyu ayarlamaya çalışıyorsunuz. Bu ayarlama esnasında akan su boşa gidiyor. Bunun önüne geçmek için bir kova yardımı ile beraber bu suyu alarak, çiçek sulamakta veya temizlik yapmakta kullanabilirsiniz. Her su tasarrufu hem de elektrikten tasarruf etmiş olursunuz.

2- Çamaşır Makinesi

Çamaşır makinesini ne çok fazla doldurun ne de çok az. Eğer tıka basa doldurursanız çamaşırlarınız düzgün temizlenmeyecektir ve tekrar yıkamak zorunda kalacaksınız. Eğer çok az doldurursanız az kıyafet için çok enerji harcamış olacaksınız. Talimatlara uygun şekilde çamaşır makinenizde boşluk kalmalı ve öyle çalıştırmalısınız. Hem sudan tasarruf edip hem de elektriği az kullanmış olacaksınız.

3-Prizleri Fişten Çekin

Eğer bir elektronik aleti kullanmayacaksanız onu fişten çekin. Bu hem elektrik tasarrufu için önemli hem de herhangi bir yüksek elektrik akımında aletin bozulmaması için önemli. Bu yüzden elektrikli aletlerinizi koruyabilir ve boş yere elektrik tüketimini azaltabilirsiniz.

4- Lambalar

Lambalarınızın tamamını enerji tasarrufu olanlar ile değiştirin. Yeni lambalar almak masraflı olabilir fakat uzun vadede daha az fatura ödeyerek yaptığınız masrafı kat ve kat geri verecektir.

5- Bulaşıkları Sürekli Elde Yıkamayın

Tasarrufu elektrikten yapacakken sudan harcamayın. Eğer evinizde elektrikli ısıtıcı ile sıcak suyu kullanıyorsanız elde bulaşık yıkamak için zaten elektrik harcayacaksanız. Tek seferde bütün bulaşıkları düzgün yıkacayacak şekilde makinede yıkarsanız emin olun daha fazla tasarruf sağlarsınız.

6- Buzdolabını Çok Fazla Doldurmayın

Buzdolabının içini tıka basa doldurursanız içeride hava akımı oluşmaz ve bu yüzden buzdolabı daha fazla enerji harcayarak ürünleri soğutmaya çalışır. Buzdolabında boşluklar kalacak şekilde doldurursanız içeride hava akımı oluşur ve buzdolabı rahatça kendini soğutur.

7- Fırına Dikkat!

Fırınlar genellikle 200 derecede sabit bir şekilde durur ve yemeğinizin pişirir. Eğer siz fırının kapağını sürekli açıp yemek piştimi diye bakarsanız bu içerideki derece düşer ve fırın tekrar onu 200 dereceye sabitlemek için bir enerji harcar. Bu yüzden nadir şekil de yemeğinizi kontrol edin.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme