Domatesin Tamamına Yakını Gitti…

Olaylar
Fethiye İlçe Tarım Müdürü Fırat Erkal,  ”Fethiye’de üretilen domatesin yüzde 99’u Rusya’ya ihraç ediliyor. Şu ana kadar 300 ton domates sevkıyatı gerçekleştirildi” d...
EMOJİLE

Fethiye İlçe Tarım Müdürü Fırat Erkal,  ”Fethiye’de üretilen domatesin yüzde 99’u Rusya’ya ihraç ediliyor. Şu ana kadar 300 ton domates sevkıyatı gerçekleştirildi” dedi.

Erkal, geçen yıla oranla aynı dönemde yapılan domates ihracatında artış olduğuna işaret ederek, son 15 gündür Bulgaristan’ın Rusya sınır kapısını kapatması nedeniyle sevkıyatın Karadeniz’den gemilerle yapıldığını bildirdi.

Fethiye’nin Çamköy ve Karaçulha Toptan Sebze hallerinde gün boyu devam eden domates ihracatı zaman zaman gece de devam ediyor. Fethiye’den Rusya’ya yapılan domates ihracatı üreticiye de altın bir yıl yaşatıyor. Son bir aydır kilosu 1,5-2,0 TL’den domates satan üreticiler fiyattan çok memnun olduklarını, turfanda sebze sezonu boyunca bu fiyatın gitmesi halinde geçen yıllardaki kayıpları da telafi edebileceklerini söylediler.

Fethiye’de 30 yıldır domates üreticiliği yaptığını ifade eden Hasan Kartal, bu yıl domateste seyreden fiyatlardan memnun olduklarını ifade ederek, ”Domates 1,5 TL’nin altına düşmezse para kazanırız. Bir aydır domatese güzel talep var. Domatesin bu yılki maliyeti 60 kuruşu geçiyor” dedi.

Üreticiler Abdullah Güldür ve Orhan Kardan ise ihracatın büyük bir bölümünü Rusya’ya yaptıklarını, ancak bu günlerde ülkedeki kötü hava koşulları ve fırtına nedeniyle TIR’ların Samsun’da beklediğini söylediler.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme