Doğalgaz Krizi Kapıda mı?

Olaylar
Kış günlerini yaşadığımız bu günlerde Azerbaycan’dan Türkiye’ye gelen doğalgaz akışı, teknik bir arıza nedeniyle bugün durdu. İran’dan gelen gazda da azalma meydana geldi. Türk yetki...
EMOJİLE

Kış günlerini yaşadığımız bu günlerde Azerbaycan’dan Türkiye’ye gelen doğalgaz akışı, teknik bir arıza nedeniyle bugün durdu. İran’dan gelen gazda da azalma meydana geldi.

Türk yetkililer, İran’dan doğalgaz arzını artırmasını talep etti. Azeri gazındaki kesintiye bağlı olarak Yunanistan’a gaz arzı da durdu.

Günlük 40 milyon metreküplük gaz girişi olan iki hattan şu anda 6-7 milyon metreküp arasında gaz geliyor. Türkiye’nin günlük doğalgaz tüketimi 192 milyon metreküp düzeyinde.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Beş ayrı yerden gaz girişi var. Ukrayna’dan gelen Batı Hattı’nda bir sıkıntı yok. Azerbaycan’da platformun kendisi doğalgaz üretemiyor. İran’da da kompresör patladı. Azerbaycan ve İran’dan yaklaşık yedide bire kadar düştü. Şu an vatandaşların hissedeceği sıkıntı olmadan bunlar engellenir diye düşünüyoruz. Bunlar ülkemizle ilgili değil, inşallah giderilecektir. Şu anda vatandaşları ya da sanayiciyi etkileyecek bir sıkıntı yok bugün itibariyle. Akşam yeniden değerlendirme yapacağız. Bugün itibariyle herhangi bir tedirginliğe gerek yok" dedi.

Azerbaycan’da bir kısım mekanizmaların donduğunu belirten Yıldız, "Ukraynalı ve Cezayirli bakanlarla görüşüyorum. Elektrik ve doğalgazla ilgili vatandaşları etkileyecek durum bugün için yok. Cezayir ve Nijerya’dan LNG alıyoruz. Azeriler ve İranlı yetkililer şu an çalışıyor" diye konuştu. 

SOCAR: ŞAHDENİZ’DE ARIZA OLDU

Azerbaycan gazının durmasıyla ilgili konuşan Socar Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, Şahdeniz platformunda arıza meydana geldiğini söyledi. Kenan Yavuz, “Arıza kısa sürede giderilecek” diye konuştu.

Ntvmsnbc

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme