Diyarbakır’daki STK’lardan 13 Şehit Raporu

Olaylar
İnsan Hakları Derneği (İHD), Mazlum-Der, Özgür-Der, KESK ve Memur-Sen Diyarbakır şubeleri Silvan ilçesindeki Dolapdere köyünde operasyona ilişkin araştırmayı Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda bası...
EMOJİLE

İnsan Hakları Derneği (İHD), Mazlum-Der, Özgür-Der, KESK ve Memur-Sen Diyarbakır şubeleri Silvan ilçesindeki Dolapdere köyünde operasyona ilişkin araştırmayı Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda basına rapor olarak sundu.

STK’lar adına bir açıklama yapan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Raci Bilici, Dolepdere köyünde bir dizi araştırma yaptıklarını söyledi. Bilici, Dolapdere köyündeki görgü tanıklarından da bilgi aldıklarını dile getirerek, "İsmini vermek istemeyen bir köylü, 2 helikopterin operasyon bölgesinde gaz bombaları bıraktığını beyan etti. Başka bir helikopterin de bölgeye asker bırakıp havalandığını gördüklerini anlattı. Daha sonra alanda yangının ve bombaların etkisiyle büyük bir sis bulutunun oluştuğunu gördü." iddialarını ileri sürdü.

Alanda heyet olarak incelemelerde bulunduklarını ifade eden Bilici, köyün 100 metre yakınından itibaren ormanlık alanın tümünün yanarak tahrip olduğunu gözlediklerini iddia etti. Çatışmanın yaşandığı bölgeye gittiklerini dile getiren Bilici, iddialarını şöyle sürdürdü: "Olay yerini inceledik. Alanda kimisi doğal kimisi de taşlarla örülmüş 20’ye yakın mevzi vardı. Alanda yaptığımız incelemelerde askerlere ait giysiler, sigara ve günlük malzemelere rastladık. Bazı mevzilerin önünde yukarıdan atıldığı silahlardan dolayı çukurlar oluşmuştu. Bu çukurlarda MKE menşeli patlayıcı madde kalıntıları ve patlamış füzeye rastladık. Olay yeri ve diğer mevzilerde de aynı görüntüler mevcuttu."

Heyet olarak bölgede yaptıkları incelemelerde askerlerin helikopterden dolayı öldüğünü ileri süren Bilici, askerlerin mevzilendikleri yerin yüksekte bulunduğunu ve helikopterden atılan bombalardan dolayı ölümlerin arttığını ileri sürdü. Yangının yayıldığı alanda el bombalarıyla yangın çıkma ihtimalinin bulunmadığını iddia eden Bilici, "Askerlerin konuşlandığı yer de yüksekte bulunuyor. Hakim tepenin tamamının yukarıdan bombalandığı kanaatine vardık. Olay yerinde bulunan silah ve diğer bulgulardan hareket ederek olay yerine havadan helikopterle müdahale edildiği sonucuna vardık." iddialarını kaydetti.

Operasyonda meydana gelen ölüm sebeplerinin açıklanmasını isteyen Bilici, isteklerini şöyle sıraladı: "Helikopterle atılan ve yangına sebebiyet veren silahların ne olduğunun açıklanmasını istiyoruz. Bölgeye giden askerlerin istihbari bilgiye dayanıp dayanmadığını ve PKK’lılar tarafından atıldığı iddia edilen el bombalarıyla bu kadar geniş alanın ve ölümün nasıl olduğunun açıklanmasını talep ediyoruz. Operasyonla ilgili varsa telsiz ve diğer elekronik kayıtların kamuoyuyla paylaşılmasını ve 5 PKK’lının akıbetinin ne olduğunu merak ediyoruz. Askerlerin konuşlandıkları yer yüksekte olmasına rağmen tepeye tırmanan PKK’lıların nasıl görünmediklerini ve gündüz vakti olmasına rağmen PKK’lıların bölgeden nasıl kaçtıklarının açıklanmasını istiyoruz."

Cihan

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme