Gençlik Haber Sitesi | On5yirmi5.Com

Devletin Zirvesi Şehit Cenazelerinde Buluştu

Devletin Zirvesi Şehit Cenazelerinde Buluştu
Avatar
Uğur Yılmaz( [email protected] )
0 görüntüleme
21 Haziran 2019 - 9:56

Hakkari’deki hain saldırıda şehit olan piyade çavuş Yunus Yılmaz için Kocatepe Camisi’nde cenaze töreni düzenlendi.

GALERİYE GİTMEK İÇİN TIKLAYIN..

Kocatepe Camisi’ndeki törene, şehit Yılmaz’ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DSP Genel Başkanı Masum Türker, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ile Deniz Baykal’ın da aralarında bulunduğu milletvekilleri, askeri personel, emniyet mensupları ve gaziler katıldı.  

Cumhurbaşkanı Gül ve protokoldekiler, camiye gelişlerinde şehit Yılmaz’ın babası Hasan Yılmaz, annesi Gülhanım Yılmaz ve kardeşleri ile yakınlarına taziyelerini ilettiler. Şehit Yılmaz’ın babası Hasan Yılmaz’a başsağlığı dileklerini ilettikten sonra bir süre sohbet eden Cumhurbaşkanı Gül, cenazenin bulunduğu musalla taşının önüne Hasan Yılmaz ile birlikte yürüdü ve namaz için birlikte saf tuttu.

Şehit Yılmaz için ikindi namazının ardından cenaze namazı kılındı. Namazı kıldıran Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz, genç yaşta hayatını kaybedenlerin yürekleri dağladığını, vatan ve bayrak şehidinin cenazesinde içlerin kan ağladığını söyledi. ”Biz de dimdik durarak şehidimizi dualarla uğurlamalıyız” diyen Kamil Yılmaz, Yunus Yılmaz’ın Türkiye’nin son şehidi olmasını diledi. Yılmaz, ”Silahlı Kuvvetlerimizin, ordumuzun onun intikamını alacak güçte olduğunu biliyoruz” diyerek şehit Yılmaz için helallik istedi.

Namazın ardından askerlerin omzunda taşınan şehit cenazesi, top arabasına konuldu. Ailesinin ve devlet erkanının eşliğinde top arabasında bir süre taşınan Yılmaz’ın cenazesi defnedilmek üzere ailesinin yaşadığı Pursaklar’a götürüldü.

Tören nedeniyle geniş güvenlik önlemi alan polis, Kocatepe Camisi’nin etrafındaki yolları trafiğe kapadı. Törenden önce uzman ekiplerce camide ve avluda güvenlik araması yapıldı. Ellerinde Türk bayraklarıyla, sloganlar atıp tekbir getirerek törene gelen vatandaşlar, polislerce oluşturulan güvenlik noktalarında üstleri arandıktan sonra avluya alındı. Caminin arka kapısından avluya alınan vatandaşlar polis kordonunun arkasında bekletildiler. 

Şehit Yunus Yılmaz’ın cenazesi avluya getirildiği sırada anne Gülhanım Yılmaz ve baba Hasan Yılmaz’a sağlık ekipleri müdahale ederek, sakinleştirdi. Bu sırada avluda bulunan vatandaşlar da tekbir getirerek, ”Şehidim hakkını helal et bize” şeklinde slogan attılar.

Cami avlusunda şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra gaziler için de bir bölüm ayrıldı. Gazilerin namaz kılmak üzere musalla taşının önüne gidişleri sırasında alkışlayarak ”Yiğidim hakkını helal bize” sloganı atan vatandaşlar, sık sık tekbir getirdiler.

Bu arada ikindi namazından önce camide şehit Yılmaz için Kur’an-ı Kerim okundu.

Şehit Piyade Onbaşı İdris Çam’ın cenazesi Kahramanmaraş’ta toprağa verildi

 Hakkari’nin Çukurca ilçesindeki terör saldırısında şehit olan Piyade Onbaşı İdris Çam’ın cenazesi, Kahramanmaraş’ta toprağa verildi.

Van’da düzenlenen törenin ardından uçakla Kahramanmaraş’a getirilen şehit İdris Çam’ın (21) cenazesi önce merkeze bağlı Döngel beldesindeki baba evine getirildi. Şehidin cenazesinin getirilişi sırasında yakınları sinir krizleri geçirdi. Cenaze bir süre sonra namazın kılınacağı belde meydanına götürüldü.

Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammet Gevher yaptığı konuşmada, ”Elbette burada toplanmamız istediğimiz bir durum değildi. Hepimizin ciğeri yanıyor, bağrı yanıyor. Ama asla hırsımızı, sağduyumuzu, heyecanımızı kaybetmemeliyiz. Bölücülerin bizleri birbirimize düşürmesine fırsat vermemeliyiz. Zaten sizlerin bu vakur duruşu milletimizin ne kadar büyük olduğunu ve bu ülkenin bölünmeyeceğini açık göstergesidir” dedi. Daha sonra bir subay tarafından şehit İdris Çam’ın öz geçmişi okundu.

Şehidin annesi Ümmühan Çam, omuzuna Türk bayrağını alarak ”Güle güle oğlum, yiğidim, aslanım, şehidim mekanın cennet olsun” diye seslendi.

Baba Ali Çam da, oğlunun arkasından gözyaşı döktü. Bu arada şehidin kardeşi Mehmet Çam da ağabeyinin tabutu başında asker selamı vererek, kardeşini son yolculuğuna uğurladı.

TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, Vali Şükrü Kocatepe, 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Veli Tarakçı ve protokol üyeleri şehidin babası Ali Çam’a başsağlığı diledi.

Müftü Gevher’in kıldırdığı cenaze namazının ardından şehidin Türk bayrağına sarılı cenazesi askerlerin omuzunda bir süre taşındıktan sonra belde mezarlığında gözyaşları içerisinde toprağa verildi.

Cenazeye, AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri Nevzat Pakdil, Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu, Sıtkı Güvenç, Sevde Beyazıt Kaçar, MHP Milletvekili Mesut Dedeoğlu, CHP Milletvekili Durdu Özbolat, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehit Piyade Onbaşı Yavuz Çoban’ın cenazesi, memleketi Aksaray’da toprağa verildi

Hakkari’nin Çukurca ilçesindeki terör saldırısında şehit olan Piyade Onbaşı Yavuz Çoban’ın cenazesi memleketi Aksaray’da toprağa verildi.

Taşpazar Mahallesi’ndeki baba evine getirilen şehit Çoban’ın cenazesi, burada bir süre bekletildikten sonra, törenin yapılacağı Ulu Cami’ye götürüldü.

 Ulu Cami’de düzenlenen törende şehitler için saygı duruşunda bulunuldu. Şehit Çoban’ın özgeçmişinin okunmasının ardından bir konuşma yapan İl Jandarma Komutanı Albay Erdal Eren, Piyade Onbaşı Yavuz Çoban’ın, Türk milletinin bağımsızlığı söz konusu olduğunda gözünü kırpmadan canını vermeye hazır bir Türk Silahlı Kuvvetleri ferdi olarak, Hakkari’nin Çukurca ilçesi Kavuşak bölgesi 2. Motorize Tabur Komutanlığında bölücü örgüt mensuplarının hain saldırısı sonucu şehit olduğunu söyledi.

Aksaray İl Müftüsü Bekir Gülce’nin namazı kıldırmasının ardından şehit Yavuz Çoban’ın cenazesi, tekbirler eşliğinde Aksaray Şehitliğinde toprağa verildi.

Cenaze törenine ellerinde Türk bayraklarıyla katılan vatandaşlar, sık sık terör örgütü aleyhine sloganlar attı.

Törene, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, AK Parti Aksaray milletvekilleri Ali Rıza Alaboyun, İlknur İnceöz, CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu, CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak, Aksaray Valisi Orhan Alimoğlu, Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, askeri yetkililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Jandarma Üsteğmen Murat Bek’in cenazesi, memleketi Yozgat’ta toprağa verildi

Hakkari Çukurca’da teröristlerce düzenlenen hain saldırıda şehit olan Jandarma Üsteğmen Murat Bek’in cenazesi, memleketi Yozgat’ta toprağa verildi.

Şehit Üsteğmen Bek’in cenazesi, Van’dan askeri uçakla Ankara’ya, oradan da helikopterle Yozgat’a getirildi. Murat Bek için, Yozgat Cumhuriyet Alanı’nda, ikindi namazından sonra cenaze namazı kılındı.

Yozgat Mütfüsü Nuh Korkmaz tarafından kıldırılan cenaze namazına, şehit üsteğmenin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Yozgat Valisi Necati Şentürk, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Edip Uğur, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Sadir Durmaz, Jandarma Eğitim Komutanı Korgeneral Osman Eker, AK Parti Yozgat milletvekilleri Yusuf Başer, Ertuğrul Soysal, CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, Yozgat Belediye Başkanı Yusuf Başer, Kayseri Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Murat Kırkaya, silah arkadaşları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehidin babası Abdullah Bek, saygı duruşu sırasında oğlunu ”Asker selamı”yla selamladı. Vatandaşlar, şehidin babasına, ”Hepimiz senin oğlunuz” derken, Abdullah Bek de ”Benim başım dik, sizin de başınız dik olsun” karşılığını verdi.

Cenaze namazı sırasında şehit Üsteğmen Murat Bek’in eşi Aysel Bek ile kardeşi Ferhat Bek’in ayakta durmakta zorluk çektikleri gözlendi.

Şehit üsteğmenin cenazesi, Yozgat Cumhuriyet Alanı’nda cenaze namazının ardından, merkeze bağlı Söğütlü Yayla Köyü’nde toprağa verildi.

Şehit Piyade Onbaşı Mesut Cengiz, Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı Denizciler beldesinde toprağa verildi

Hakkari’nin Çukurca içesindeki terör saldırısında şehit olan Piyade Onbaşı Mesut Cengiz’in cenazesi, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in de katıldığı törenle Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı Denizciler beldesinde toprağa verildi.

Askeri uçakla Antakya’ya, oradan da helikopterle Denizciler beldesindeki Şehit Teğmen Ahmet Tor Kışlasına getirilen Mesut Cengiz’in cenazesi, daha sonra Şirinyurt Mahallesi’ndeki baba evine götürüldü. Burada yakınları ve komşularından helallik alınmasının ardından şehit Piyade Onbaşı Mesut Cengiz’in cenazesi Çamlık Mezarlığı’na getirildi.

Cengiz’in cenazesinin mezarlığa götürülüşü sırasında vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla terör örgütü aleyhine slogan attı. İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu’nun kıldırdığı cenaze namazının ardından top arabasına konulan Mesut Cengiz, burada toprağa verildi.

Tören sırasında şehidin babası Ahmet Cengiz’in, Adalet Bakanı Ergin’e tutunarak ayakta durduğu gözlendi.

Törene şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra AK Parti Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar, Adem Yeşildal, Hacı Bayram Türkoğlu, Mehmet Öntürk, CHP Milletvekili Mevlüt Dudu, MHP Milletvekili Şefik Çirkin, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Burhanettin Aktı, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, İskenderun Belediye Başkanı Yusuf Civelek, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Denizciler Belediye Başkanı Esabil Soydan ile vatandaşlar katıldı.

Piyade Er Fevzi Kazak’ın cenazesi memleketi Gaziantep’te toprağa verildi

Hakkari’deki hain saldırıda şehit olan Piyade Er Fevzi Kazak’ın cenazesi, memleketi Gaziantep’te toprağa verildi.

Şehit Fevzi Kazak için Gaziantep Nuri Maviş Camisi’nde tören düzenlendi. Törene çok sayıda vatandaş ellerinde Türk bayrakları ile katıldı. Caminin çevresindeki birçok binanın Türk bayrakları ile donatıldığı gözlendi.

Şehitler için yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından Şehit Fevzi Kazak’ın özgeçmişi okundu.

Şehit Kazak’ın yakınları namaz öncesinde tabuta sarılmak istedi. Şehidin babası Mehmet Kazak ile bazı yakınları sinir krizi geçirdi. Şehidin Kocaeli’de askerlik yapan kardeşi Cuma Kazak, annesi Fatma Kazak’ı teselli etmeye çalıştı. Cenazede duygusal anlar yaşadı.

Müftü Ahmet Bulut, Türkiye’nin birlik ve beraberliğinin önemine dikkat çektiği konuşmasının ardından cenaze namazını kıldırdı.

Namazın sonrasında Şehit Fevzi Kazak’ın cenazesi askerlerin omuzunda top arabasına konuldu.

Tören sırasında sık sık terör örgütü aleyhine sloganlar atıldı. Çok sayıda vatandaşın cenaze uğurlanırken gözyaşı döktüğü görüldü.

Şehit Kazak’ın cenazesi Şehitkamil ilçesine bağlı Karpuzkaya köy mezarlığında toprağa verildi.

Törene, AK Parti Gaziantep milletvekilleri Mehmet Sarı, Mehmet Erdoğan, Halil Mazıcıoğlu, Ali Şahin, Nejat Koçer, Derya Bakbak, CHP Gaziantep milletvekilleri Mehmet Şeker ve Ali Serindağ, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Kahraman Güneş, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Birol Şimşek, Emniyet Müdürü Süleyman Oğuz, ilçe belediye başkanları, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

AA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

© Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.