“Dalga geçenler şimdi ne diyecek!”

Olaylar
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Bizde işsizlik bir ara yüzde 14’ün üzerine çıkmıştı. Muhalefet bize o zaman yüklendiğinde, ‘göreceksiniz çok kısa bir süre içerisinde kriz bizi teğet ...
EMOJİLE

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Bizde işsizlik bir ara yüzde 14’ün üzerine çıkmıştı. Muhalefet bize o zaman yüklendiğinde, ‘göreceksiniz çok kısa bir süre içerisinde kriz bizi teğet geçecek’ demiştim, bazıları dalgasını geçmişti. Sonra teğeti bırak, dünyada Türkiye’nin örnek olduğunu gördüler. ‘İşsizlikte de bunu göreceksiniz’ demiştik. Bizimle dalga geçenler, merak ediyorum şimdi ne diyecekler. Bugün işsizlik rakamları açıklandı, hamdolsun Türkiye işsizlikte yüzde 8’e indi” dedi.

Başbakan Erdoğan, ”Türkiye artık dünyada ‘alan el’ olmaktan çıkmıştır. Türkiye artık dünyada ‘veren el’ olma durumuna gelmiştir. 2002’lerde ‘acaba birileri bize ne verecek’ diye bakarken biz şu anda en az gelişmiş ülkelere yılda 1,6 milyar dolar yardımda bulunuyoruz. Bizim elimiz Somali’ye uzanırken bizim elimiz Arakan’a, Srilanka’ya ulaşırken bu sizlerin bize kazandırdığı güçten oluyor. Bu milletin gücünden geliyor ve bir de tabii tarihten aldığımız o güçten geliyor” diye konuştu.

‘IMF ŞÖYLEDİR, BÖYLEDİR’ DİYENLER
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin IMF’ye olan borcunun göreve geldiklerinde 23,5 milyar dolar olduğunu, bu borcun şu anda 1,3 milyar dolara gerilediğini belirterek, ”IMF’ye saldıranlar, IMF’ye vuranlar, hakaret edenler ‘IMF şöyledir, böyledir’ diyenler borçlandılar, bize borç yükünü bıraktılar. Ödedik, ödedik, ödedik. Ve biz artık IMF ile stand-by anlaşması, görüşmesi yapmıyoruz. Artık biz kendi imkanlarımızla gücümüzle yola devam ediyoruz. Bir kalemde bunu öderiz o problem değil. Önümüzdeki nisan ayına kadar çok düşük bir faiz olduğu için bu şekilde ödeyerek süreci devam ettiriyoruz” dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında Çin ile en yüksek büyüme oranını yakalayan ülke olduğunu belirterek, ”Küresel finans krizine, Suriye’de yaşanan olumsuzluklara rağmen ekonomimizi büyütmeyi, istikrar ve güven içinde hedeflerimize ilerlemeyi sürdürüyoruz” dedi.

ahaber.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme