Olaylar

Cumhurbaşkanı Ziraat Katılım Bankası’nı açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 milyar lira görev zararıyla devraldıkları Ziraat Bankası’nın hem asli görevini yerine getirdiğini hem de çok ciddi kar ettiğini belirterek, “Bugün ülkemizde finans kuruluşları içerisinde bir..

Cumhurbaşkanı Ziraat Katılım Bankası’nı açtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 16 milyar lira görev zararıyla devraldıkları Ziraat Bankası’nın hem asli görevini yerine getirdiğini hem de çok ciddi kar ettiğini belirterek, “Bugün ülkemizde finans kuruluşları içerisinde bir numaraya oturmuş vaziyette” dedi.

A heber’de yer alan habere göre, Erdoğan, Eminönü’ndeki Ziraat Katılım Bankası’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Ziraat Katılım’ı hayata geçirerek, Türkiye’nin finans sektörüne farklı açılım sağlayanları tebrik etti.

Ziraat Katılım Bankası’nın sektörün büyümesine, gelişmesine katkı sağlamasını temenni eden Erdoğan, kamunun bu alandaki ilk kuruluşu olarak sektöre giren Ziraat Katılım Bankası’nın diğer kamu bankalarına da örnek olacağına inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ziraat Bankası’nın 152 yıllık yaşıyla son dönem Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarına şahitlik ettiğine değinerek, şunları anlattı:

“Ziraat Bankası’nın tarihi bir anlamda Türkiye’nin finans tarihidir. 1863’te Ziraat Bankası’nın ilk nüvesi olan Menafi Sandıkları kurulduğunda Osmanlı ekonomisi adeta iflasın eşiğine gelmişti. İlk dış borcun alındığı 1854’ten itibaren geçen süre içerisinde devlet, Galata bankerlerinin ve tefecilerin esiri haline dönüşmüştü. Artık devlet en yüksek faizle dahi borç bulamaz hale gelmişti. Bankerler ve onların oluşturduğu güç zincirleri kredi açarak ya da kredi musluklarını kısarak, Osmanlı maliyesini istedikleri gibi yönlendirebiliyorlardı. Günde bir para hesabıyla yıllık yüzde 900 oranlarına varan faizler söz konusuydu. Sadece devlet değil, millet de borç batağındaydı. Borçlarını ödemekte zorlanan çiftçiler, ürünlerini daha hasattan önce tefecilere kaptırıyordu. İşte böylesi meşakkatli bir zamanda kurulan Menafi Sandıkları milli bankacılığın da ilk örneğini oluşturuyordu. 15 Ağustos 1888’de Menafi Sandıkları’nın yerini modern bir finans kuruluşu olarak Ziraat Bankası aldı. Bugün Ziraat Bankası sadece bir banka değil, bir karagün dostudur, çiftçi dostudur, esnaf, sanayici, tüccar, ihracatçı dostudur.”

Paradan para kazanma hırsıyla değil, tarımı, sanayiyi, ticareti destekleme gayesiyle çalışan Ziraat Bankası’nın asli vazifesini hiçbir zaman unutmadıklarını ve unutmayacaklarını dile getiren Erdoğan, Ziraat Bankası’yla birlikte kuruluş amaçlarına uygun şekilde çalışmalarını yürüten diğer kamu bankalarının da gurur kaynağı olduğunu belirtti.

“Her gün bir bankanın batış haberini alıyorduk”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 yıl öncesinin Türkiyesi’ni, “Ziraat Bankası’nın kuruluş yıllarının Türkiyesi” şeklinde tanımlayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü

“2001’de gecelik faizlerin yüzde 7 bin 500’e kadar çıktığı bir krizi yaşamıştık. Hükümete geldiğimizde bu krizin etkileri halen yoğun şekilde devam ediyordu. Türkiye, her anlamda durma noktasına gelmişti. Düşünebiliyor musunuz, IMF’ten borç dilenebilmek için bu ülkeye dışarıdan bir ekonomi bakanı ithal edilmişti. Esnaf, işçi, memur, iş adamı, çiftçi, emekli, hepsi kan ağlıyordu. Böyle bir dönemi yaşıyorduk. Her gün bir bankanın batış haberini alıyorduk. Geldiğimizde 25 banka batmıştı. Zarar defterini açıyorsunuz, o haneye bakıyorsunuz o zaman yaklaşık 40 milyar dolar bir borç yükü.”

Kamu bankalarının içinin boşaltıldığını, 2002 sonunda sadece Ziraat Bankası’nın görev zararının 16 milyar lira olduğunu, çiftçiye kredi vermediğini, verdiği zaman da çok yüksek faiz oranı uyguladığını kaydederek, buna rağmen bankanın görev zararından kurtulamadığını, çiftçiden, esnaftan alınan yüksek faizle elde edilen kaynağın bütçenin açığını kapatmakta kullanıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “16 milyar lira görev zararıyla devraldığımız Ziraat Bankası, bugün hem asli görevini bihakkın yerine getiren hem de çok ciddi kar eden bir banka haline geldi. Bugün ülkemizde finans kuruluşları içerisinde bir numaraya oturmuş vaziyette. 12 yıl önce çiftçiye yüzde 59 faiz oranıyla kredi veriliyordu. Şu anda yüzde sıfır ile 8 arasında bir faiz oranıyla çiftçiye kredi veriyor. Bankamız, Anadolu ve Trakya’nın her köşesinde, Ortadoğu’dan Balkanlar’a, Kuzey Avrupa’dan Orta Asya’ya kadar geniş bir coğrafyada Türkiye’nin yüzü, Türkiye’nin gücü olarak faaliyet gösteriyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “kendilerini Mursi’nin akıbetiyle tehdit eden gazetenin, geçen yıl da Ziraat Bankası New York Şubesi’ni itibarsız hale getirmeye çalıştığını” belirterek, “Olağan, mutat bir denetimi ‘Amerika’dan Ziraat Bankası’na büyük darbe’ manşetleriyle ve adeta sevinçle verdiler. Gafleti tembihle, cehaleti talimle çözebilirsiniz ancak ihanetin ilacı yoktur” dedi.

Erdoğan, Eminönü’ndeki Ziraat Katılım Bankası’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye huzur, istikrar ve güven ortamının 78 milyon vatandaşın geleceğe ilişkin umutlarını artırdığını, ancak bazılarının, yüksek faizden rant elde eden tefecilerin, kaos ortamından, gerilimden, belirsizlikten, gençlerin canından, şehitlerin kanından rant sağlayanların bu ortamdan çok ciddi şekilde rahatsız olduğunu söyledi.

Yeni Türkiye’nin halkın ümidi olurken bazılarının da kabusu haline geldiğini dile getiren Erdoğan, “Allah vermesin Türkiye’yi düşman işgal etse önce bu ülkenin milli kurumlarına, stratejik kuruluşlarına bunlar adeta saldırır hale geldiler. Bunlar da meslek edindiler bu durumu adeta. Milli İstihbarat Teşkilatımıza, milli bankalarımıza, milli projelerimize saldırdılar. Gezi olaylarında ekonomiyi durdurma çağrısı yaptılar. Biliyorsunuz, paralel ihanet çetesinin 17-25 Aralık darbe sürecinde hedef aldığı kurumlardan biri de kamu bankalarımızdı” diye konuştu.

“Ziraat Bankamız millete hizmet yolunda kararlılıkla yürüyor”
Ziraat Bankası’na olmadık iftiralar ve çamurlar atıldığını, Halk Bankası’na aynı şeylerin yapıldığını ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün bizi Mursi’nin akıbetiyle tehdit eden gazete, geçen yıl da Ziraat Bankası New York Şubesi’ni itibarsız hale getirmeye çalışıyordu. Olağan, mutat bir denetimi ‘Amerika’dan Ziraat Bankası’na büyük darbe’ manşetleriyle ve adeta sevinçle verdiler. Gafleti tembihle, cehaleti talimle çözebilirsiniz ancak ihanetin ilacı yoktur. Milletimiz bunların gerçek yüzünü görüyor. Bunların yalanlarına da asla itibar etmiyor. Onlar saldırdıkça Ziraat Bankası gibi kurumlarımıza milletimiz daha güçlü şekilde sahip çıktı. Eski Türkiye artıklarının saldırılarına rağmen Ziraat Bankamız millete hizmet yolunda kararlılıkla yürüyor. Bankamız bilançosunu büyütmek için ihtiyaç duyduğu kaynakların çeşitlendirilmesine önemli mesafeler kaydetti. Güçlü mevduat tabanının yanı sıra yurtdışından temin ettiği fonlarla reel sektörün finansmanı konusundaki kabiliyetini artırdı. Az önce genel müdürümüz de ve katılımın genel müdürüyle onu da söyledim. ‘Dedim ki yani şu çalışmayı da bir an önce yapmakta fayda var. Bence Ziraat tekafül (İslami sigorta) de kursun. Bu adımı atmasında büyük fayda var. Çünkü bu anlamda atılacak bir adımla da bu alanda ilk Ziraat Bankası’nın veya Ziraat Katılım’ın olması anlamlıdır. Ziraat Finans Grubu’yla ilgili çalışmaların kısa sürede neticeleneceğine inanıyorum.”

Erdoğan, 152 yıl önce ülkenin ve milletin sömürüldüğü bir ortamda ilk milli banka olarak kurulan Ziraat Bankası’nın şimdi de tarihi bir adım attığını belirterek, bunu süratle Halk Katılımın ve Vakıf Katılımın devam ettirmesi ve bitirmesi, üç kamu bankasının bu alanda yer alması gerektiğini vurguladı.

2023’te 500 şube olacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ziraat Katılım Bankası’nın Hazine tarafından 675 milyon lira sermayeyle kurulduğunu belirterek, bankanın 6 ay gibi çok kısa sürede hayata geçirildiğini söyledi.

Eminönü’ndeki ilk şubeyi kısa sürede yenilerinin takip edeceğine ve yıl sonundaki 20 şube hedefine süratle ulaşılacağına inandığını vurgulayan Erdoğan, önümüzdeki yıl 50, 2018’de 170 ve 2023’te 500 şubeye ulaşması planlanan katılım bankasının, örnek ve öncü bir kuruluş olarak yoluna devam etmesi dileğinde bulundu.

Ziraat Katılım Bankası’nın, katılım bankalarının finans sektöründeki yüzde 5’lik payına ortak olma amacıyla kurulmadığına vurgu yapan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Amaç, bu sektörün büyümesine katkı sağlamak olmalıdır. Bilhassa yurtdışında yatırım imkanları arayan, faizsiz bankacılık fonlarının ülkemize çekilmesi hedeflenmektedir. Batı’da 2007’de başlayan finans krizi, katılım bankacılığını güçlü bir alternatif olarak öne çıkardı. Ülkemizde de bilhassa faiz konusunda hassasiyeti olan vatandaşlarımıza katılım bankaları önemli bir alternatif hizmet sunuyor. Katılım bankaları, faiz yerine ortaklığa dayanan iş modelleriyle esnaf ve sanatkarlarımızın önüne yeni ufuklar açıyor. İstanbul’un finans merkezi olması için var gücümüzle çalışıyoruz. Bugün örneğin Londra, faizsiz bankacılığın önemli bir merkezi konumunda. Neden Londra olsun İstanbul olmasın? Bu işin çoktan İstanbul tarafından organizesi ve bir çekim alanı haline getirilmesi gerekiyordu. Bu, bizim bir eksiğimizdir. Bunu başarmamız lazım. İstanbul bu alanda hak ettiği yeri almalıdır. Komşularımız, yakın coğrafyamız, bölgemizdeki yatırımcılar böyle bir arayışın içindeler. Bu fırsatı layıkıyla değerlendirmeliyiz, diye düşünüyorum. Bunun için hedeflerimizi yüksek tutmamız gerekiyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katılım bankacılığının sektördeki payının yüzde 5 düzeyinde olduğunu belirterek, “Bu payı 2023 yılında yüzde 15’e hatta yüzde 20’ye çıkarmalıyız. Belki daha ileri. Ben bu alanda gerçekten sektörün içinde olanlara güveniyorum. Ziraat Bankası’nın finans sektöründe üstlendiği öncü rol sebebiyle katılım bankacılığı alanında da başarılı olacağına yürekten inanıyorum. Bu güzel hizmetin hayata geçmesinde emeği geçen Sayın Başbakan Yardımcımız ve Genel Müdürümüz başta olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Ziraat Katılım Bankası’nın ülkemiz, milletimiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.
Törenden notlar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından yürüyerek, açılışını yapacağı Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürlük binasına geldi. Vatandaşların yoğun sevgi gösterisine bulunduğu Erdoğan, kendilerine el sallayarak karşılık verdi, bazılarıyla tokalaştı. Erdoğan, bazı çocukları severek, oyuncak hediye etti.

Vatandaşlar zaman zaman “Recep Tayyip Erdoğan” ve “Dik dur eğilme bu millet seninle” sloganları attı.

Erdoğan ardından, protokol üyeleriyle diğer kamu bankalarının da katılım bankacılığındaki yerini almasını beklediğini belirtip, hayırlı olsun temennisinde bulunduktan sonra açılış kurdelesini kesti. Erdoğan ardından binayı gezdi.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a konuşmasının ardından, ebru sanatıyla yapılmış lale desenlerinin bulunduğu tablo hediye etti.

Törene, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de katıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL