Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Adalet Bakanı Gül’den genel af haberleri hakkında açıklama… Af çıkacak mı?

Olaylar
MHP tarafından hazırlanan ve 24 Eylül tarihinde TBMM Başkanlığı’na sunulan af tasarısı teklifi sonrasında mahkum ve mahkum yakınları başta olmak üzere bu süreç yakından takip edilmeye başlandı. ...
EMOJİLE

MHP tarafından hazırlanan ve 24 Eylül tarihinde TBMM Başkanlığı’na sunulan af tasarısı teklifi sonrasında mahkum ve mahkum yakınları başta olmak üzere bu süreç yakından takip edilmeye başlandı. İlgili af teklifi kamuoyunda büyük bir tartışma başlatırken Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın konuya olan yaklaşımı ve tepkisi oldukça merak ediliyordu. Erdoğan tarafından geçtiğimiz gün yapılan yapılan açıklama sonrasında, ”genel af çıkacak mı?” sorusu da Google üzerinden en çok sorgulananlar arasında dikkat çekti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN AF AÇIKLAMASI

Gündemdeki af tartışmalarına değinen Erdoğan ‘Son af tartışmaları bu rahatsızlığı daha da arttırmıştır. Arkadaşlarımızdan af tartışmasıyla uğraşmak yerine içeriği ve uygulamanın mahşeri vicdana daha uygun hale gelmesi yönünde çalışma yapmalarını istedim. Bakanlığımız bu konudaki hazırlıklarını sürdürüyor’ ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın sözlerinin tamamı şu şekilde:

“Her iş gibi yargının da gerisinde sağlam bir zihni ve kalbi temel almak zorundayız. Adalet arayışı kıyamete kadar sürecek bir arayışın adı. Adalet ile hakikat, ahlak, devlet, toplum, birey, akıl, güç, erdem arasında ilişki kuran yüzlerce özlü söz var. Bir ülke için vicdanları yaralayan kararlara imza atan çarpık bir adalet sisteminin kaybettiği değer kadar ağır bir bedel yoktur. Bu sorunu çözmeden hiçbir hususun üstesinden gelemeyiz.”

“Kanunlarımızın uygulamasında milletimizi rahatsız eden hususların bulunduğu bir gerçektir. Son af tartışmaları bu rahatsızlığı daha da artırmıştır. Hakim ve savcılarımız tecrübeleriyle, akademisyenlerimiz teorik çalışmalarıyla bu sürece katkı verecektir. Nihai tasarruf Meclisimize aittir.”

ADALET BAKANI ABDÜLHAMİT GÜL’DEN AF AÇIKLAMASI

“Bu konuda kararı verecek olan siyasettir”

Adalet Bakanı Gül, MHP‘nin af teklifiyle ilgili, temel hassasiyetin toplumun hassasiyetiyle aynı istikamette olduğunu ve bu konuda kararı verecek olanın siyaset olduğunu belirtti.

MHP’NİN AF TASARISI TEKLİFİ NASIL GELİŞMİŞTİ VE NE OLMUŞTU?

MHP, 19 Mayıs 2018 tarihine kadarki suçlara ilişkin 5 yıl şartlı indirim öngören kanun teklifini 24 Eylül’de TBMM Başkanlığı’na sunmuştu. MHP Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, MHP Grup Başkanvekilleri Erkan Akçay ve Erhan Usta ile MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan teklif, “Bazı Suçlarla İlgili Ceza Sürelerinden Şartlı İndirim ile Tutuklu ve Hükümlülerin Salıverilmesine Dair Kanun Teklifi” adını taşıyor.

Toplam 8 maddeden oluşan teklifte, FETÖ, PKK ve diğer terör örgütleri ile çocuk istismarı ve kadın cinayetleri mahkumları kapsam dışında tutuldu.

MHP’NİN AF TEKLİFİNE GÖRE KİMLER YARARLANACAK?

Teklif, 19 Mayıs 2018 tarihinden sonraki suçları kapsam dışı bırakıyor. Bu tarihten önce işlenen, düzenlemede ayrık tutulanlar hariç, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu (TCK) ve 765 sayılı TCK ile özel kanunlardaki suçlar yönünden tabi oldukları infaz hükümlerine göre çekilmesi gereken toplam ceza sürelerinden şartlı indirim yapılmasını öngören teklif, bunun sonucu infazı kalmayan hükümlü ve tutukluların salıverilmesini amaçlıyor.

Teklifte istisna olarak sıralanan suçların dışındaki suçlarla ilgili olarak hükümlülerin, tabi oldukları infaz hükümlerine göre çekmeleri gereken toplam ceza süresinden bir defaya mahsus olmak üzere 5 yıl indirim yapılacak. Ceza kalmazsa hükümlü salıverilecek.

 

 

Kaynak: Sabah

  •  

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme