Cenaze Fatih’e Getirildi

Olaylar
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün sabah saatlerinde vefat eden annesi Tenzile Erdoğan’ın cenazesini taşıyan araç Fatih Camisi’ne geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kardeşi Mu...
EMOJİLE

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün sabah saatlerinde vefat eden annesi Tenzile Erdoğan’ın cenazesini taşıyan araç Fatih Camisi’ne geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kardeşi Mustafa Erdoğan’ın da içinde bulunduğu araç, Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın tarafından karşılandı.

Başbakan Erdoğan ve diğer bakanların omuzlarında cenaze aracından indirilen Tenzile Erdoğan’ın tabutu, musalla taşına kondu.

Vatandaşlar, Fatih Camisi’ne giriş yapmaya başladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dün vefat eden annesi Tenzile Erdoğan’ın cenaze namazının kılınacağı Fatih Camisi’ne vatandaşlar alınmaya başlandı.

Vatandaşlar, Fatih Müftülüğü kapısının oluduğu yerde kontrolden geçirilerek cami avlusuna giriş yapıyor.

Basın mensupları da cami avlusu dışında Fevzipaşa Caddesi üzerindeki mağazaların çatılarında ve vinç yardımıyla çekim yapmaya çalışıyor. Bazı çocuklar ise vatandaşların üzerinde namaz kılabileceği kağıtlar satıyor.

Bu arada ”İrtica ile Mücedele Eylem Planı” davasının firarı sanığı Bedrettin Dalan’ın çelengi de diğer çelenklerle birlikte müftülük kapısı yakınında bulunan Osmanlı sebilinin önüne konuldu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de Fatih Camisi’ne Bosna-Hersek Diyaneti Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ceriç ile birlikte geldi.

Fatih Camisi’nin içinden sadece Anadolu Ajansı (AA), TRT ve özel bir yapım şirketi olan FPA’nın çekim yapmasına izin verilirken, birer gazeteci ve foto muhabiri de alındı.

Caminin protokol girişinde de bariyerler arkasından da basın mensuplarının çekim yapmasına izin verildi.

Polis kamerası, caminin giriş yapısı üzerinden çekim yaptı. Keşkin nişancıların da cami çevresindeki binalarda konuşlandığı görüldü.

***

SON YOLCULUĞUNA UĞURLANACAK

Tenzile Erdoğan için Fatih Camii’nde cenaze töreni düzenlenecek. Tören nedeniyle camide dünden bu yana başlatılan çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Temizlik çalışmalarının yanı sıra, katılımcıların yer sıkıntısı yaşamaması nedeniyle cami avlusundaki demir parmaklıklar da kaldırıldı. Törene katılımın yoğunluğu nedeniyle cami ve çevresinde olağanüstü güvenlik önlemleri de alındı. Cami ve cenazenin toprağa verileceği Karacaahmet Mezarlığı’nda alınan güvenlik önlemleri kapsamında 5 binden fazla polisin görev yapması bekleniyor.

Önlemler çerçevesinde Fatih Camii’ne çıkan bütün yollar trafiğe kapatıldı.
 
88 yaşında hayata veda eden Tenzile Erdoğan’ın cenazesi, Fatih Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

TAZİYE ZİYARETLERİ SÜRÜYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, annesi Tenzile Erdoğan’ın vefatından dolayı Üsküdar Kısıklı’daki konutunda yoğun şekilde taziye ziyaretleri yapılıyor.

Başbakan Erdoğan’ın konutunun bulunduğu caddede, sabah erken saatlerden itibaren hareketlilik yaşanıyor. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı konutun çevresinde bazı aile yakınları bekleyişlerini sürdürüyor. Konutunun yakınında bir ambulans bekletiliyor.

Bu arada, cenaze aracının erken saatlerde Başbakan Erdoğan’ın konutunun bulunduğu sokağa giriş yaptığı görüldü.

Öte yandan, bazı akrabaları ile Kaya Çilingiroğlu ve sanatçı Adnan Şenses’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi, Başbakan Erdoğan’a taziye ziyaretinde bulundu.

Taziye ziyaretlerinin aralıksız devam ettiği gözlendi.

Başbakan Erdoğan’ın konutunun karşısında bulunan ve basın mensuplarının beklediği boş arsada ise Üsküdar Belediyesi tarafından çay ve su servisi yapılıyor.

Fatih Camii’nde son hazırlıklar yapılıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın annesi Tenzile Erdoğan’ın cenaze namazı öncesinde Fatih Camii’nde son hazırlıklar yapılıyor. Polis ekipleri üst düzey devlet yetkililerinin katılacağı cenaze töreni öncesi cami içinde ve çevresinde adeta kuş uçurtmuyor.
      
Başbakan Erdoğan’ın dün vefat eden annesi için Fatih Camii’nde öğle namazına müteakip cenaze töreni düzenlenecek. Tören öncesi cami içinde ve çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı. Yüksek noktalara özel harekat polisleri ve keskin nişancılar konuşlandırıldı. Yüzlerce polis caminin çevresinde hazır bekletiliyor. Fevzi Paşa Caddesi, Akdeniz Caddesi ve caddeye çıkan sokaklar da polis ekipleri tarafından araç trafiğine kapatıldı. Caddeye sadece yayaların geçişine izin veriliyor. Camiye giriş iki ayrı kapıdan yapılıyor. Birinci kapı Başbakan ve Cumhurbaşkanı başta olmak üzere protokol mensuplarının gireceği kapı olarak belirlendi. Bu kapının girişine sivil vatandaşlar yaklaştırılmıyor. İkinci kapıdan ise cenazeye katılacak vatandaşlar için belirlendi. Cadde üzerine kurulan dev ekrandan da cenaze takip edilebilecek. Ses sistemleri sayesinde avludaki cenazeye Fevzi Paşa Caddesi’nden vatandaşlar da katılabilecek.
      
Bu arada, cami avlusunun girişinde kontrol noktaları oluşturuldu ve vatandaşlar aranarak içeri alınıyor. Caminin avlusunda da üç bölüm oluşturuldu. Bariyerlerle ayrılan kısımlardan en öne Başbakan ve ailesi ile devletin üst düzey yetkilileri saf tutacak. Diğer kısımlarda ise vatandaşlara yer ayrıldı.
      
Öte yandan Başbakan’ın cenazeye çelenk gönderilmesini istememesine rağmen cenazeye birçok kurum ve kuruluşlardan çelenk gönderildi. Çelenkler cadde üzerine konuldu.

Star