Çelik: Parti olarak tasvip etmiyoruz

Olaylar
Ümit Kozan’ın haberi AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu’nun oğlu İstemi Kağan Türkoğlu ve arkadaşının dayak yediğini iddia etmesi üzerine, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde po...
EMOJİLE

Ümit Kozan’ın haberi

AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu’nun oğlu İstemi Kağan Türkoğlu ve arkadaşının dayak yediğini iddia etmesi üzerine, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde polislerin ellerine numaralı kağıtlar verilerek sıraya dizilip, vekilin oğlu tarafından teşhis edilmesi görüntülerinin basına yansımasının ardından Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik tarafından açıklama yapıldı.

Polislerin böyle bir muameleye maruz kalmalarını tasvip etmediklerini belirtirken, Hatay Valiliği’nin konu ile ilgili soruşturma açmasının yerinde olacağını kaydeden Hüseyin Çelik’in açıklaması şöyle: ’29 Haziran 2012 tarihinde Hatay’ın Dörtyol ilçesinde, Hatay milletvekillerimizden Hacı Bayram Türkoğlu’nun oğlu İstemi Kağan Türkoğlu’nun da adının karıştığı bir olay meydana gelmiş ve olay savcılığa intikâl etmiştir. Savcılık, davalı olan bazı polis memurlarının, müştekî İstemi Kağan Türkoğlu ve Ömer Uzun tarafından teşhis edilmesini talep etmiştir. Kimin haklı kimin haksız olduğuna elbette ki bağımsız yargı karar verecektir. Ancak teşhis amaçlı olsa da bazı emniyet mensuplarının basına yansıyan görüntülerde olduğu gibi bir muameleye maruz kalmasını parti olarak asla tasvip etmediğimizi, Hatay Valiliği’nin konu ile ilgili soruşturma açmasını yerinde bulduğumuzu kamuoyuna saygıyla arz ederiz.’

O VEKİL KONUŞTU

AK Parti Hatay Milletvekili Bayram Türkoğlu, oğlunun tartıştığı polis memurunun görevden alınması ve teşhis görüntüleri ile gündeme bomba gibi düşen olayı değerlendirdi. Türkoğlu "Bu olay masumiyetinden saptırıldı" dedi. CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, milletvekili oğluyla tartışan polis memurunu bulmak için polislerin suçlu gibi dizilmelerinin ‘tüyler ürpertici’ olduğunu söyledi.

Habertürk televizyonunda canlı yayına katılan Türkoğlu şunları söyledi:

Bu aslında masum kalması gereken bir olay ancak masumiyetinden saptırıldı. Yargıya müdahalemiz söz konusu değil.

Bu olay bir ay önce olmuş bir olay. Bu aslında emniyetin savcılıktan gelen talep üzerine ortaya konan bir usul. Bunun şimdi bir de şu boyutunu düşünmek lazım.

İdari soruşturmada komiseriniz açığa alındı.

Olay sırasında haberim vardı ve emniyet müdürünü aradım tatsızlık yaşanmamasını istedim. Oğlumu da aradım emniyet müdürü ile görüştüğümü ve tatsızlığa mahal vermeyin dedim.

Sonuç itibariyle onaylamadığımız bir müdahalede bulunulmuş. Son kez şunu söylemek istiyorum. Emniyetle bizim aramızda bir sorun yok. Hepsi gözümü gibi koruduğumuz varlıklarımız.

Olay sırasında orada değildim Emniyette savcılıktan gelen istek üzerine tartışmanın içinde olan arkadaşları teşhis etmek için yapılan bir usul. Bu normal uygulanan prosedür. Olay sırasında orada değildim.

"TÜYLER ÜRPERTİCİ" 
 
CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, milletvekili oğluyla tartışan polis memurunu bulmak için polislerin suçlu gibi dizilmelerinin ‘tüyler ürpertici’ olduğunu söyledi. Dudu, "Bu AKP’nin devlet anlayışını, devlet yönetme zihniyetini açıkça ortaya koyan bir sahnedir" dedi.
 
Olayın gerçekleştiği Hatay Dörtyol’da bulunan ve telefonla ulaştığımız Dudu, dizilen polis memurlarının gözlerindeki ifadeye dikkat çekerek "O ürkek bakışlara dikkat ettiniz mi? Ya beni teşhis ederse korkusunu gördünüz mü gözlerinde? İşte bu ileri demokrasi anlayışının bir sonucu" dedi. Dudu, olayın nasıl olduğuna ilişkin karakolda görevli polislerle konuştuğunu belirtirken, "Adamlar karakolu basar tarzda gelmişler. Polis memuru Alper Atilla’ya tehdit ve hakarette bulunmuşlar. O sırada bahçede olan komiser yardımcısı bunu görünce dayanamamış ve ‘alın bunları içeriye’ demiş. Ona da hakaret edince enselerinden tutup içeriye almak istemiş. Yoksa bir dayak, hakaret olmamış. Zaten doktor raporu da ‘ense kızarıklığı dışında birşeyinin olmadığı’ yönündeymiş" dedi.

Hürriyet
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme