Cami ve Tesettüre Hakarete Büyük Tepki

Mehmet Kuru’nun haberi

BBP, serginin sahibi CHP’li belediye hakkında suç duyurusunda bulundu. 88 sivil toplum kuruluşu ortak basın açıklaması yaptı. Açılışa katılan Ercan Karakaş ise "Serginin isminin ucube olduğunu bilmiyordum. Çok yanlış bir olay." dedi.

Eskişehir’de CHP’li Tepebaşı Be-lediyesi’nin galerisinde açılan sergide, cami ve başörtüsüne hakaret edilmesine yönelik tepkiler çığ gibi büyüyor. Açılışını Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın yaptığı sergide cami ucubeye benzetilmiş, tesettürlü bir kadın da, ağzı kadın iç çamaşırıyla kapatılmış şekilde resmedilmişti. Dün kentteki 88 sivil toplum kuruluşu, utanç sergisine karşı ortak bir basın açıklaması yaptı. Bildiriyi okuyan Eskişehir Demokrasi ve Özgürlük Platformu Genel Sekreteri Emre Balcı, "Sanat ve sanatçı, yaşadığı toplumun değerlerine saygı duymalı." çağrısında bulundu. Konuyla ilgili soruları Kars’ta cevaplayan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Çok üzüldüğümü ifade edeyim. Ondan öte bir kelime kullanmayayım." dedi. BBP Odunpazarı İlçe Başkanı Salim Tarım ise sergi hakkında başsavcılığa suç duyurusunda bulundu. Türkiye’nin dört bir yanından utanç sergisine tepki yağarken, açılışa katılan CHP Parti Meclisi üyesi Ercan Karakaş "Serginin isminin ‘ucube’ olduğunu bilmiyordum. Çok yanlış bir olay." ifadesini kullandı.

CHP’de mütedeyyin insanları rencide eden olayların arkası kesilmiyor. ‘Afiş skandalı’nın ardından Eskişehir’de CHP’li Tepebaşı Belediyesi’nin galerisinde açılan sergide cami ve başörtüsüne hakaret edilmesine gösterilen tepkiler çığ gibi büyüyor. Açılışını Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın yaptığı sergide cami ucubeye benzetilmiş, tesettürlü bir kadının ağzının kadın iç çamaşırıyla kapatıldığı resim de sergilenmişti. BBP Odunpazarı İlçe Başkanı Salim Tarım, sergi hakkında başsavcılığa suç duyurusunda bulundu. Tarım, söz konusu resimlerle İslam’a, camilere ve dindar insanların giyim kuşamlarına karşı saldırıldığını ifade etti.

Eskişehir Diyanet Mensupları Derneği (EDİMDER) Başkanı Battal Günçay da söz konusu resimleri yapanları ve buna alet olanları kınadıklarını belirtirken, Diyanet-Sen Eskişehir Şubesi Başkanı İlhan Köroğlu, "Bu kişilerin sanat adına akıllarına gelen her şeyi ellerine fırçayı alıp boyamaları doğru değildir." dedi. Kentteki 88 sivil toplum kuruluşu adına açıklama yapan Eskişehir Demokrasi ve Özgürlük Platformu Genel Sekreteri Emre Balcı da, "Sanat ve sanatçı, yaşadığı toplumun değerlerini iyi bilmeli, saygı duymalı." çağrısında bulundu. Türk Ocakları Eskişehir Şube Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal da, "Bunu yapanların sanat adamı olup olmadıklarını kamuoyu takdir edecektir." diye konuştu. Kent esnafından Ali Emrullahoğlu, "Sanata, sanatçıya saygılıyız; ama bu manevi değerlere saygısızlık bizi derinden üzdü." derken, AÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu Neşe Altınbay, "Sanatın bu tür şeylere alet olmasından rahatsızım. İnançlara böyle sanat adı altında saldırıyı hoş bulmuyorum." şeklinde konuştu. Anadolu Gençlik Derneği Üniversite Birimi ile Üniversiteli Türk Gençliği’nden bir grup öğrenci de Tepebaşı Belediyesi’nin önüne siyah çelenk bıraktı.

Sergiye, diğer illerden de tepki geldi. Mazlumder Kayseri Şubesi Başkan Yardımcısı Ahmet Taş, "Bu insanlar, bu mantıkla oy istiyorlarsa milletten hüsrana uğrayacaklardır. Bu, millete yabancı olmaktır." ifadesini kullandı. Yozgat Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Uğur Bektaş da sorumluları kınadıklarını belirtirken, Yozgat Baro Başkanı Avukat Fahri Açıkgöz ‘bir dönem ezanın Türkçe okunmasını sağlayan zihniyet ile bugün camileri ucubeye benzeten zihniyetin aynı olduğunu’ dile getirdi.

Camiye ‘ucube’ yazmak yakışmadı

Utanç sergisini Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez de eleştirdi. Görmez, "Camilere ‘ucube’ diye bir kelime yazmak, yakışmamıştır. Çok üzüldüm." dedi. Yatılı kız Kur’an kursunun temel atma töreni için Kars’a gelen Görmez, serginin hatırlatılması üzerine İstiklal Marşı’na camiyi ve ezanı yerleştiren başka bir millet olmadığını vurgulayarak, "Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli. Bu ezanlar ki şahadetleri dinin temeli. Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli. Bu, İstiklal Marşı’nın bir parçası. Dolayısıyla cami ve mabedi, bu konuya bulaştırmak, yakışmamıştır." şeklinde konuştu.

Açılışını yaptı, şimdi ‘bizimle ilgisi yok’ diyor

Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, belediye binasında açılan utanç sergisini sahiplenmedi. Ataç, heykelin sahibi Mehmet Aksoy’la birlikte açılışını yaptığı sergiyi gezmediğini ve resimleri görmediğini iddia etti. Kendi imzasıyla davetiye gönderilmesine ve belediyenin sitesinden serginin haberinin yapılmasına rağmen, kimseye davetiye göndermediklerini savundu. Haberi yapanları da provokatörlükle suçlayan CHP’li Başkan, "Bu sergi, Tepebaşı Belediyesi ile herhangi ilgisi olmayan bir sergi. Açılışında kısa bir süre kaldım. Mevzusu geçen resmi görmedim, görsem müdahale ederdim. Haberlerde baktım, gerçekten korkunç bir resim. Sanatla alakası olmayan bir resim. Bundan sonra sergilerin muhakkak denetimden geçmesini sağlayacağım. İsterse sansür desinler. Ne derse desinler. O resmi yapanı da kınıyorum." diye konuştu.
Benzer açıklamalar serginin açılışına katılan CHP’li Ercan Karakaş’tan da geldi. Söz konusu resimleri görmediğini savunan Karakaş, "Sanat özgürlüğü dini değerlere hakaret içerecek kadar geniş değildir." ifadelerini kullandı.

Tekin, Ataç’a sahip çıktı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’a sahip çıktı. Ataç’ın olayda bir dahlinin olmadığını savunan Tekin, belediyenin sergi salonunun ressama tahsis edildiğini belirtti. Zaman’ın konuya ilişkin sorularını cevaplayan Tekin, şunları kaydetti: "Olayla ilgili CHP’li belediye başkanının uzaktan yakından ilgisi yoktur. Zaten öyle bir şey olsa şiddetle karşı çıkarız. Davetiyede imzası olabilir. Ama sergide hangi resimlerin sergileneceğini belediye başkanı bilmez. Sadece Allah’ın evi değil tüm insanlara saygı duyulması gerekir. Bunu belediyeye ve CHP’ye bağlamak çok doğru değil. Bu en çok bizi üzer, genel başkanı üzer. Belediye başkanının kendisinin yapmış olduğu bir şey olsa derhal işlem başlatırız."

Zaman