Bursa’da Balık Katliamı

Olaylar
Bursa’da arıtması olmayan fabrikaların kirlettiği derede yaşayan binlerce balık telef oldu. Kıyıya vurmuş can çekişen binlerce balığı gören çocuklar şoka girerken, dereden her gün oltayla balık ...
EMOJİLE

Bursa’da arıtması olmayan fabrikaların kirlettiği derede yaşayan binlerce balık telef oldu. Kıyıya vurmuş can çekişen binlerce balığı gören çocuklar şoka girerken, dereden her gün oltayla balık avlayan mahalle sakinleri Valilik ve Büyükşehir Belediyesi’ni göreve çağırdı.

Çevre Müdürlüğü yetkilileri ise balık ölümlerinin sudaki oksijenin azılmasından kaynaklandığını açıkladı

Çok Sayıda Balık Telef Oldu

Edinilen bilgiye göre, merkez Nilüfer ilçesi Ayvalı Deresi’ndeki toplu balık ölümleri, mahalle sakinlerini korkuttu. Kıyıya onlarca balık ölüsü vururken, bazılarının da can çekişmesi çocukları üzdü. Korkunç manzara karşısında vatandaşlar ise yetkilileri göreve çağırdı. Ne yapacağını şaşıran mahalle sakinleri, kıyıya vurmuş balıkları elleri ve filelerle toplayıp, yaşaması için suyun derin olduğu bölgelere atmaya çalıştı.

Sabah kalktıklarında korkunç bir manzara ile karşılaştıklarını ifade eden Nilüfer ilçesi sakinleri, "Ne olduğunu biz de anlayamadık. Bu bir çevre katliamı. Geçtiğimiz aylarda bu derede balık tutuyorduk. Şimdiki hali ise içler acısı. Yetkililer buna bir çare bulsun. Sanırım çevre fabrikalardan dereye atılan zehirli atıklar bu balıkların ölümüne sebep oluyor. Birileri bunu durdursun" diye konuştu. Bazı vatandaşlar dereye atık bırakan sanayi tesislerinin kimileri ise derede yıkanan ilaç tankerlerinin balık ölümlerine yol açtığını ileri sürdü.
 
Yetkililer Konuyu Araştırıyor

Bursa İl Çevre ve Orman Müdür Vekili Dr. Talat Müftüoğlu, gelen yoğun ihbarlar üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, BUSKİ ve Nilüfer Belediyesi ekipleriyle birlikte harekete geçtiklerini kaydederek, "Sudan numuneler alınarak gerekli inceleme başlatıldı. Yapılan ölçümlerde sudaki çözülmüş oksijen miktarı 3.4 derece çıktı. Aslında bu balıklar, 3. derecede de yaşayabilen türden balıklar. Deredeki kirliliğin yanı sıra suların ısınması da bunu tetikleyen faktörler arasında yer alıyor. Ekipler, dere boyunca menbaya doğru ilerlediklerinde Kayapa Bölgesi’ndeki çalışmalar sebebiyle suyun kesildiğini görmüş. Bu temiz suyun kesilmesi de deredeki oksijen miktarının düşmesi tetiklemiştir. İncelememiz çok yönlü olarak sürüyor" dedi.

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Nilüfer İlçesi sakinleri, Ayvalık deresinin ıslah edilerek etrafa yayılan yoğun kokunun kesilmesi için maskeli bir eylem yapmıştı. Nilüfer Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi’nin ise bu derenin ıslahı için yıllardır ayrı ayrı projeleri bulunuyor.

Trt.net.tr