Burç Sayısı 12’den 13’e Çıktı

Olaylar
Evren "yeni verilere göre 12 değil 13 burç var. Örneğin 14 Aralık’ta doğanlar Yay değil. 13’üncü burç olan Yılancı burcundan" dedi Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uza...
EMOJİLE

Evren "yeni verilere göre 12 değil 13 burç var. Örneğin 14 Aralık’ta doğanlar Yay değil. 13’üncü burç olan Yılancı burcundan" dedi

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Serdar Evren, burçların insan hayatını etkilemeyeceğini ve gelecekten haber veremeyeceğini söyledi. Prof. Dr. Serdar Evren, 12 tanesinin bilinmesine rağmen 13 tane burç olduğunu ifade etti. Evren "Burçlar yanlış hesaplanıyor. Burç sayısı arttı, tarihler değişti" dedi. 
 
BİLDİKLERİMİZ DEĞİŞTİ

Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde (EGESEM) Takımyıldızları Geleceğimizi Yönlendirir mi"  başlıklı seminer düzenlendi. Semineri veren Prof. Dr. Serdar Evren, burçlar ve takımyıldızlar arasındaki ilişkiyi anlattı. Evren, yüzyıllar önce insanlar korktukları veya taptıkları şeylerin isimlerini burçlara verdiklerin ve hala bu isimlerin kullanıldığını söyledi. Evren, "4- 5 bin yıl önce astrologların oluşturduğu yıldız haritası bugün gerçeği yansıtmıyor. Bilindiğinin aksine 12 tane değil 13 tane burç var. Güneşin bugün izlediği yol üzerinde 13 yıldız bulunuyor. Bu da 13 burç anlamına gelir. Yörüngedeki değişiklik Yılancı dediğimiz burcu ortaya çıkardı. Yani herkesin burcu bir kaymış durumda. Oğlaklar ay, kovalar oğlak oldu" dedi.

YORUMLAR HAYAL ÜRÜNÜ

Burçlara bakarak insanın geleceği veya hayatı hakkında bilgi sahibi olmanın hiçbir bilimsel dayanağı olmadığını belirten Prof. Dr. Evren, burçların hiçbir şekilde gelecekten haber veremeyeceğini de vurguladı. Prof. Evren sözlerine şöyle devam etti:  "Gökyüzüne baktığımızda bütün yıldızlar farklı uzaklıkta olmasına rağmen zaman zaman yan yana gözükür. ınsanlar genelde burçların hayatlarını etkileyeceğine inanır. Uzaklıkları nedeniyle birbirini etkileyemeyen yıldızlar insanları da etkileyemez. Burçlara göre yapılan yorumlar gerçeği yansıtmıyor. Kaldı ki bu yorumların gerçek olduğu farzetsek bile, 4-5 bin yıl önceki haritaya göre yanlış hesaplanıyor. Hayal ürünü olan burç yorumlarına inanmak kişiye kalmış bir şey"

BURÇ NEDİR?

Burçlar, Güneş’in bir ay içinde gökyüzünde almış olduğu 30 derecelik yol ile belirlenir. Güneşin izlediği yol üzerinde kalan 12 yıldız, burç olarak kabul edilir ve bir ay ile sembolize edilir. Bunların altısı kuzeyde, altısı da güneydedir. Gök bilimciler yıldız kümelerini, her ayda ve mevsimde göründükleri şekillere göre isimlendirmişlerdir.

Yılancı burcu şifa dağıtır

Yılancı burcu adının çağrıştırdığı gibi kötü bir burç değil. Yunanca bir kelime olan ‘Ophiuchus’ adı Türkçe’ye yılancı olarak çevrildi. Bir efsaneye göre yılancı tüm dünyaya şifa dağıtıp, insanları iyileştirecek.


 

 

 

 

 

 

Bugün