Bugün 10 Ocak Gazeteciler Günü

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, basının toplumun aydınlatılması, bilinçlendirilmesi, halkın talep ve beklentilerinin kamuoyuna iletilmesi, birlik ve beraberliğinin korunması ve ülkenin tanıtımı açısından önemli rol oynadığını belirterek, hükümet olarak medyanın görevini en iyi ve rahat şekilde yapması için Basın Kanunu, RTÜK Kanunu gibi hukuki metinlerde değişiklikler yaptıklarını bildirdi.

Basın çalışanlarının haklarını düzenleyen yasanın yürürlüğe girişinin yıl dönümü olan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik eden Arınç, 10 Ocak 1961’de yürürlüğe giren 212 sayılı yasanın basın çalışanlarına getirdiği sosyal ve ekonomik haklarla gazetecilik mesleğinde yeni bir dönemin başladığına dikkati çekti.

Bu tarihin gazetecilerin sorunlarının dile getirildiği, hak ve özgürlüklerinin vurgulandığı önemli bir gün haline geldiğini bildiren Arınç, bu tarihten sonra medya ve iletişim alanında yaşanan hızlı gelişmelerle hükümetlerinin basının güçlenmesi ve basın mensuplarının mesleklerini daha rahat yapmasına yönelik çalışmalarıyla sektörde önceki dönemlere kıyasla önemli kazanımların kaydedildiğini vurguladı. Arınç, mesajında şunları kaydetti:

“Özellikle son zamanlarda internet gazeteciliğinde yaşanan önemli gelişmelerle medyamız çeşitlenmiş ve daha da hız kazanmıştır. Medya mensuplarımız da kaydedilen teknolojik gelişmelerle mesleklerini çok daha modern imkanlarla icra edebilir hale gelmişlerdir. Demokrasinin vazgeçilmez temel taşlarından biri olan basının, kamuoyunun doğru ve zamanında bilgilendirilmesi açısından çok önemli görevi bulunmaktadır. Basın, kamuoyunu hızlı bir şekilde bilgilendirilirken diğer taraftan ifade özgürlüğünün ve demokrasinin gelişmesine önemli katkıda bulunmaktadır.

Çünkü basın toplumun aydınlatılması, bilinçlendirilmesi, halkın talep ve beklentilerinin kamuoyuna iletilmesi, birlik ve beraberliğimizin korunması ve ülkemizin tanıtımı açısından önemli rol oynamaktadır. Bu bağlamda hükümetimiz medyanın görevini en iyi ve rahat şekilde yapması için Basın Kanunu, RTÜK Kanunu gibi hukuki metinlerde değişiklikler yapmıştır.

Gerek hükümet olarak gerek sorumluluk alanımdaki kurumlar olarak amacımız, medyanın kamuoyunu aydınlatma görevini yapacağı en iyi ortamı tesis etmek, basın mensuplarının çalışmalarını daha rahat, özgür, güvenli şartlarda yapabilmelerini sağlamak ve bu doğrultuda iyileştirici düzenlemeler gerçekleştirmektir.”