Bu Numaraları Aramadan 444 Kez Düşünün

Olaylar
GSM operatörlerinden (Turkcell, Avea, Vodafone) konuşma paketi seçen aboneler, 444’lü numaraları başına alan kodu girerek ücretsiz (Konuşma paketine dahil) konuşabiliyordu. Ancak Telekom, yeni u...
EMOJİLE

GSM operatörlerinden (Turkcell, Avea, Vodafone) konuşma paketi seçen aboneler, 444’lü numaraları başına alan kodu girerek ücretsiz (Konuşma paketine dahil) konuşabiliyordu. Ancak Telekom, yeni uygulamasıyla 444’lü numaralara alan kodu yazmadan arama şartı getirdi. Yani, 444’lü numaralar sadece 7 rakam olarak aranabiliyor. Böylece konuşma paketlerine dahil olmuyor ve ek ücret ödenmesi gerekiyor.

Konu, bir tüketici tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na taşındı. EnerjiPort’a ulaşan bilgiye göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, GSM ve Telekom şirketlerini haklı buldu. Artık, 444’lü numaralat ücretli aranacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 444’lü numaralarlar ilgili şikayet eden tüketiciye verdiği cevap:
 
‘5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun “Tarifelerin Düzenlenmesi” başlıklı 13′üncü maddesi uyarınca işletmeciler, uygulayacakları tarifeleri ilgili mevzuat ve Kurum düzenlemelerine aykırı olmayacak şekilde serbestçe belirleyebilmektedirler. Bu itibarla mobil işletmeciler Kurumumuz ile imzaladıkları İmtiyaz Sözleşmelerinin ilgili hükümleri kapsamında Kurumumuzca belirli aralıklarla belirlenen “Mobil Elektronik Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret Tarifesi” (Azami Tarife Çizelgesi)’nde yer alan ilgili azami sınıra aykırı olmamak şartıyla tarifelerini ve tarifelere ilişkin uygulama esaslarını serbestçe belirleyebilmektedir. Bu çerçevede, bilgi ve danışma hizmetlerine (444′lü numaralara) doğru yapılan aramalar için uygulanacak ücretlerin tespiti ve bazı abonelik paketleri kapsamında sunulan toplu kullanım dakikaları kapsamında değerlendirilip değerlendirilmeyeceği hususu işletmecilerin takdirine bağlıdır. Bu kapsamda, işletmeciler tarafından benimsenen mevcut uygulamalar incelendiğinde işletmecilerin bazı her yöne tarifelerinde 444′lü numaralara doğru yapılan aramaları paket dakikaları dâhilinde değerlendirmekte olduğu ve söz konusu aramalar için ayrıca ücretlendirme yapmadığı, diğer bazı tarifelerde ise bahse konu aramaların paket kapsamından hariç tutulduğu, dolayısıyla mezkûr aramalar için uygun gördükleri bir ücret üzerinden ücretlendirme yaptıkları görülmektedir. Öte yandan, mobil işletmeciler 444′lü numaralara doğru şebekelerinde başlatılan çağrıların sonlandırılması hizmeti karşılığında toptan seviyede Türk Telekomünikasyon A.Ş.’ye vergiler hariç 4,76 Kr/dk  ücret ödemekte olup, tüketicilerden tahsil edilen perakende ücretin geri kalan kısmı, diğer faaliyet giderleri ile söz konusu hizmetin sunumundan elde edilen kârı yansıtmaktadır.

Bu itibarla, bahse konu tercihin ve 444′lü numaralara doğru yapılan aramalara ilişkin son dönemde işletmeciler tarafından ücretlendirme uygulamalarında yapılan bazı değişikliklerin Kurulumuz düzenleyici işlemleri ile ilişkilendirilmesi mümkün değildir. Bu kapsamda, tüketiciler tarafından işletmeci ve tarife tercihi yapılırken, 444′lü numaralara doğru yapılan aramalara ilişkin mevcut ücretlendirme uygulamalarının da dikkate alınması gerekmektedir’.

enerjiport

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme