Bu kafayla bilim olur mu?

Olaylar
Akdeniz Üniversitesi kampüsüne cami yapılmasına tepki gösteren rektör adayı Prof. Dr. Hayrettin Ökçesiz′in, "7 bin kişinin camiden, Cuma namazından çıktığını düşünün. Nasıl bilim yapacaksın...
EMOJİLE

Akdeniz Üniversitesi kampüsüne cami yapılmasına tepki gösteren rektör adayı Prof. Dr. Hayrettin Ökçesiz′in, "7 bin kişinin camiden, Cuma namazından çıktığını düşünün. Nasıl bilim yapacaksınız burada? Olmaz. Öğretim üyelerini ve rektör adaylarını bu caminin idarî işleminin iptali için dava açmaya çağırıyorum" sözleri hayretle karşılandı.

Caminin ve namazın bilime nasıl bir engel oluşturduğunu "Ortaçağda bilim ve felsefe dinin yamağıydı, hizmetkârıydı. Onlar dine hizmet ederlerdi. Yeniden ortaçağa dönüyoruz. Türkiye’nin medreseleri vardı, yine medreseleri olacak, ama buna izin vermeyeceğiz" sözleriyle açıklamaya çalışan Ökçesiz′in yaklaşımı tepki çekti.

BU KAFAYLA BİLİM YAPILIR MI?
Akdeniz Üniversitesi rektör adayı Prof. Dr. Hayrettin Ökçesiz, kampüs içine cami yapılmasına tepki gösterdi. Ökçesiz, "7 bin kişinin camiden, Cuma namazından çıktığını düşünün. Nasıl bilim yapacaksınız burada? Olmaz. Öğretim üyelerini ve rektör adaylarını bu caminin idari işleminin iptali için dava açmaya çağırıyorum" dedi. Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği, 14-16 Haziran 2012’de yapılacak rektörlük seçimleri öncesinde ‘Nasıl bir Akdeniz Üniversitesi?’ başlığıyla rektör adaylarının katıldığı bir toplantı düzenledi. Toplantıya yeniden aday olan mevcut rektör Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe dışındaki diğer adaylar, Prof. Dr. Fulya Sarvan, Prof. Dr. Hüseyin Basım, Prof. Dr. İbrahim Demir, Prof. Dr. Mustafa Melikoğlu ve Prof. Dr. Hayrettin Ökçesiz konuşmacı olarak katıldı.

Toplantıda konuşan Hukuk Fakültesi’nin eski dekanlarından olan Hayrettin Ökçesiz kampus içine cami yapılması projesini eleştirdi. İlahiyat Fakültesi’nin uygulama camii olarak inşa edilen binanın varlığından rahatsızlığını dile getiren Ökçesiz, "Üniversitelerin dini siyasallaştırılmasına yer ve yatak edilmesine karşı duracağız." ifadesini kullandı. Ökçesiz sözlerini şöyle sürdürdü: "Üniversitelerin dini siyasallaştırılmasına yer ve yatak edilmesi ne demek? Buraya 7 bin kişilik cami yapılması demek. 7 bin kişinin camiden, Cuma Namazı’ndan çıktığını düşünün. Nasıl bilim yapacaksınız burada? Olmaz. Öğretim Üyeleri Derneği öncülüğünde önerim şu; öğretim üyelerini ve rektör adaylarını bu caminin idari işleminin iptali için dava açmaya çağırıyorum."

‘YARGIYI KAYBETTİK’
Açılacak davanın kaybedilmesinin önemli olmadığını söyleyen Ökçesiz, "Çünkü artık yargıyı kaybettik, dâvâyı da kaybedeceğiz. Bu belli. Bundan sonra tüm davaları kaybedeceğiz. Çünkü yargıyı kaybettik. Önemli olan bu davanın üniversite değerlerinin savunulması uğruna açılmış olacağıdır. Biz tarihe geçecek bir dava açacağız. Biliyorsunuz orta çağda bilim ve felsefe dinin yamağıydı, hizmetkarıydı. Onlar dine hizmet ederlerdi. Yeniden ortaçağa dönüyoruz. Türkiye’nin medreseleri vardı yine medreseleri olacak. Hayır, ikincisine izin vermeyeceğiz. Türkiye’nin medreseleri vardı, bundan sonra Türkiye’nin üniversiteleri olacak." ifadelerini kullandı.

Yeni Asya

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme