Bu İddia TSK’yı Zora Sokar!

Olaylar
İstanbul Cevizli’de 2. Zırhlı Tugay’da sabah içtiması sırasında şınav çekerken hata yapan bir erin çırılçıplak soyulduğunun ortaya çıkmasıyla gündeme gelen ‘dayak ve kötü muamelenin&...
EMOJİLE

İstanbul Cevizli’de 2. Zırhlı Tugay’da sabah içtiması sırasında şınav çekerken hata yapan bir erin çırılçıplak soyulduğunun ortaya çıkmasıyla gündeme gelen ‘dayak ve kötü muamelenin’ tugayda sık sık yaşandığı ortaya çıktı.

Üsteğmen Serkan A.’dan yediği dayak nedeniyle TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na şikâyet dilekçesi veren er C.E. yediği dayağı anlatırken, beraber askerlik yaptığı arkadaşları da hem dayağı doğruladı hem de kendi yaşadıkları olayları anlattı.

Er C.E. 17 Şubat 2011’de komisyona yazdığı dilekçesinde, "Üsteğmen Serkan A. tarafından, öğlen içtiması sırasında güldüğüm gerekçesiyle tüm bölüğün önünde, sert tokat darbeleri aldım" dedi.

Radikal’in bulduğu C.E. yaşadıklarını şöyle anlattı: "Bir maç müsabakası yapılmıştı, onunla ilgili ödül töreni yapılıyordu. Üsteğmen Serkan A. üzerime geldi, ‘Neden gülüyorsun’ diye sordu. Güldüğümü hatırlamıyorum. Tokat attı bana. Askerliğimin bitimine yakın da TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na dilekçe verdim. Başvurumla ilgili soruşturma açıldığı söyleniyor. Üsteğmen benden özür dilemedi. Tertip arkadaşım beni telefonla aradı. Bölükteki tertiplerimi sıkıştırıyorlarmış. ‘Biz görmedik’ diye ifade vermeye zorluyorlarmış. Bu olay tek değil. Başka dayak olayları da var."

Aynı tugayda askerlik yapan ve terhis olan T.İ. de şahit olduğu olayla ilgili verdiği dilekçede, "Olay benim de psikolojimi olumsuz etkiledi. Orada bulunduğum halde müdahale edememiş olmam beni vicdanen yaraladı" derken, tanıklardan O.P.’nin anlatımları şöyle: "Gizli kalacak olaylar değil ki… Çok sık yaşanıyordu. Ben de bir uzman çavuştan içtimaya geç geldiğim gerekçesiyle dayak yemiştim. 70 kişinin gözleri önünde yaşandı bu. Askerliğimin bitmesine yakın İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na şikâyet dilekçesi verdim. Bölük komutanı olan üsteğmene anlattım ama bir şey yapmadı. Bir arkadaşımızı nizamiyeden alkollü geldi diye sopalarla dövdüler. Dayak yasak diyorlar ama yine de vuruyorlar. ‘Disiplin koğuşunda arkadaşların kıyasıya dövüldüğüne tanık oldum. Vatana millete düşman beslediler bizi. Eskiden askere çağırsalar gözüm kapalı giderdim ama şimdi düşünürüm, ‘gideyim mi’ diye. İnsanlıktan çıkardılar hepimizi."

DONUNU DA ÇIKAR ASKER EMRİ

2. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda sabah içtimasında şınav çekerken hata yapan bir erin emirle çırılçıplak soyulması olayı daha önce basına yansımıştı. Taraf gazetesinde yayımlanan habere göre, 12 Kasım 2010’da şınav pozisyonunda bekleyen askerler arasındaki bir erin pozisyonunu bozması üzerine üsteğmen tarafından çağrılıyor. Üsteğmen askere ‘soyun’ emri veriyor. Asker iç çamaşırlarına kadar kaldıktan sonra, "Artık giyineyim mi komutanım" diye soruyor. Üsteğmen bir emir daha veriyor: "Donunu da çıkar!" Yaşananlar bununla da kalmıyor. Arkadaşlarını o durumda görmek istemedikleri için başlarını çeviren askerler komutanın yeni emriyle sarsılıyor: "Kaldırın kafanızı, bakın!"

internethaber