BDP, Diyarbakır’da Kutlama Yaptı

Olaylar
Barış ve Demokrasi Partisi’nin desteklediği ve 12 haziran genel seçimlerinde Diyarbakır bağımsız milletvekili seçilen Şerafettin Elçi, Leyla Zana, Emine Ayna, Nursel Aydoan Atlan Tan ve KCK dava...
EMOJİLE

Barış ve Demokrasi Partisi’nin desteklediği ve 12 haziran genel seçimlerinde Diyarbakır bağımsız milletvekili seçilen Şerafettin Elçi, Leyla Zana, Emine Ayna, Nursel Aydoan Atlan Tan ve KCK davasından tutuklu bulunan Hatip Dicle’nin vekili BDD İl Başkanı Mehmet Ali Aydın, seçilmelerini kutlamak adına miting gibi etkinlik düzenledi.

Diyarbakır’da merkez Bağlar ilçesi Batıkent semtindeki etkinliğe BDP’nin Diyarbakır’dan bağımsız milletvekili seçilenlerin yanı sıra BDP İl Başkanı Mehmet Ali Aydın, Hatip Dicle’nin avukatı Fethi Gümüş ve çok sayıda kişi katıldı. Etkinlik alanına parti otobüsünde gelen milletvekilleri, platform üzerinde katılanları selamladı. Selamlamaların ardından milletvekilleri tek tek kendilerini destekleyenlere teşekkür etti.

Şerafettin Elçi Kürtçe başladığı konuşmasında, "Özgürlük yoluna girdik, özgürlük gelecek, kan akması duracak, tutuklularımız tutukluluklarından kurtulacak, Abdullah Öcalan da arkadaşlarımızın yanına gelecek. Ankara’da keyif çatmaya gitmiyoruz, bize güvenin buna emin olun" dedi. Yine Kürtçe konuşma yapan Leyla Zana bir kişinin ona uzattığı beyaz güvercini aldı. Güvercini elinde tutan Zana, konuşmasının ortasında güvercini uçurdu. Zana konuşmasında, "Diyarbakır sen bütün kardeşlerin birleştiği yersin, ben umutluyum ki sen berrak bir su olacaksın ve bu gönüldeki ateşe düşeceksin. Barışın yeri olacaksın. Bu güvercin gibi herkesin içinde barışın yeri olacaksın. Bizim işimiz daha yeni başlıyor. Biz daha yolun başındayız. Bu yolda taşlar çıkabilir önümüze ama ben sizin kudretinizden umutluyum. Allah’ın izni ile bu taşları yolumuzdan atacağız. Birlikteliğiniz daim olsun bugünden daha kuvvetli olsun. Bugün birlikteliğin bayramıdır" şeklinde konuştu.

Atlan Tan ise, dün gece coşkularını yaşamalarına izin verilmediğini iddia ederek, "3 yaşındaki çocuklarımızın burnundan kan getirdiler gaz bombaları ile. Türkiye’de yeni bir gün başlayacaksa bugün yeni bir gündür. Yeni günde böyle idarecilerin olmaması lazım. Bugün itibari ile Türkiye’nin gerçek ana muhalefet partisi biziz inşallah. CHP ve MHP rejimin resmi muhalefet partileri, AK Parti ise çürümüş sisteme boya vurarak bize satmaya çalışan bir parti. 13 haziran itibarı ile gelecek Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun mimarı olmaya aday olan hakiki muhalefet ve geleceğin iktidar partisi inşallah grubumuz olacak. Kürtler artık kardeş olmak istemiyorlar. Önce ortaklık sonra kardeşlik" ifadelerini kullandı.

Emine Ayna ise Azadiya Welat gazetesinin kapatılmasına değinerek, "Diyorlar belki onu kapatınca özgür ülkeyi kapatacaklar. Yüreğimizdeki özgür ülke kapanır mı hiç?" diye konuştu.
Daha sonra güvercin dolu bir kutu getirilerek alandan uçuruldu.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme