Başsavcılıktan ‘asansör faciası’ açıklaması

Olaylar
Gözaltına alınarak serbest bırakılan 8 kişinin ise şüpheli olarak gözaltına alınmadığı, olayın oluş şekline ilişkin bilgilerinin alındığı bildirildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Mecidiyeköy̵...
EMOJİLE

Gözaltına alınarak serbest bırakılan 8 kişinin ise şüpheli olarak gözaltına alınmadığı, olayın oluş şekline ilişkin bilgilerinin alındığı bildirildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Mecidiyeköy’de bir rezidans inşaatında 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör faciasına ilişkin açıklama yaptı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, ‘6 Eylül’de eski Ali Sami Yen Stadı arazisinde yapılan bina inşaatında kullanılan ve malzeme ile işçi taşıyan asansörde 10 işçi ve yaklaşık bin 250 kilogram ağırlığında kartonpiyer taşındığı sırada asansörün binanın 32. katından zemin kata düşüp yere çakılması sonucu ve bilahare tavanda bulunan asansörün çalışmasını sağlayan motorun ve bir takım kopan ağır metal parçaların işçilerin üzerine düşmesiyle 10 personel hayatını kaybetmiştir’ denildi.

‘7 KİŞİLİK BİLİRKİŞİ HEYETİ OLUŞTURULDU’

Nöbetçi cumhuriyet savcısının olayın ardından şantiyede incelemelerde bulunduğu belirtilen açıklamada ‘Olay yerinde itfaiye ekibi, olay yeri inceleme ekibi ve çok sayıda görevli ile birlikte gerekli inceleme ve ölenlerle ilgili kimlik tespiti, ölü muayene ile otopsi işlemleri titiz bir şekilde derhal yapılmıştır. Ayrıca olayın oluş şekli ve sorumluları ve kusur durumunun tam olarak tespiti için alanında uzman 3 makine mühendisi, 2 elektrik mühendisi, 1 inşaat mühendisi, 1 iş güvenliği uzmanından oluşan 7 kişilik bilirkişi heyeti belirlenmiş ve gerekli incelemeler delil tespiti olay yerinde yapılmış ve raporlarını ivedilikle hazırlamaları için kendilerine süre verilmiştir’ ifadelerine yer verildi.

‘SERBEST BIRAKILAN 8 KİŞİ ŞÜPHELİ DEĞİL’

2 şüphelinin gözaltına alındığı kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘Bunun yanında olayla ilgili olarak sorumluların ve olayın oluş şeklinin belirlenebilmesi için olaydan hemen sonra 8 kişi karakola davet edilmiş ve olayla ilgili ayrıntılı beyanları ifade sahibi olarak tespit edilmiş ve serbest bırakılmışlardır. Bu nedenle bu kişilerle ilgili yazılı ve görsel basında çıkan ‘Olayın şüphelileri cumhuriyet savcısı ile talimatıyla serbest bırakıldı’ şeklindeki iddialar, söz konusu kişiler şüpheli sıfatında olmadığından gerçeği yansıtmamaktadırlar. Olayla ilgili olarak söz konusu asansörle ilgili sorumlu bulunan 2 kişi gözaltına alınmış ve bir kısım şüphelilerin aranmasına devam edilmektedir. Soruşturma etkin ve titiz bir şekilde sürdürülmektedir.’

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme